Rusya’da Devlet Çalışanlarının Apple Ürünlerini Kullanması Yasaklandı

Rusya, geçtiğimiz aylarda hükümet çalışanlarına yönelik iPhone kullanımını yasaklama kararı aldıktan sonra bu yasağı daha da genişletti. Bu yeni düzenlemeyle birlikte, binlerce hükümet çalışanının artık iPad ve Mac gibi Apple’ın diğer ürünlerini kullanması da yasaklandı.

İlk karar mart ayında alınmıştı

Son yıllarda Ukrayna ile yaşadığı çatışma nedeniyle tüm dünyanın dikkatini çeken Rusya, mart ayında aldığı bir kararla hükümette çalışan yetkililerininin iPhone kullanımını tamamen yasaklamış mevcut iPhone kullanıcılarına ise cihazlarını ya imha etmelerini ya da ailelerine vermeleri gerektiğini belirtmişti.

Yasağın kapsamı genişletildi

17 Temmuz itibarıyla Rusya, Apple ürünleriyle ilgili yepyeni bir karar aldı. Financial Times’ın haberine göre Rusya Federasyonu Federal Güvenlik Servisi (FSB), iPhone yasağının daha fazla ürüne genişletildiğini duyurdu.

Artık iPad ve Mac bilgisayarlar da kullanılamayacak

FSB’nin son dönemde uygulamaya koyduğu yeni yasaklar, binlerce devlet yetkilisi ve personelini doğrudan etkiledi. Bu yasakların kapsamının genişletilerek diğer Apple ürünlerini de içine alması, durumu daha da önemli hale getirdi. Bu genişletilmiş yasaklar kapsamında, Apple’ın en popüler ürünlerinden olan iPad ve Mac bilgisayarlar da yer aldı.

Sebebi ise casusluk iddiası

Rusya’nın federal güvenlik servisi FSB, geçmişteki beyanlarını tekrarlayarak iPhone’ların hacklendiği ve Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı’na (NSA) bilgi aktarıldığı iddiasında bulundu. Bu iddia, ilk kez geçen ay gündeme geldi ve etkilenen iPhone sayısının binlerce olduğu belirtildi. Rusya, bu durumu Amerika’nın cihazları kullanarak Rus yetkilileri izlemek için bir araç olarak kullandığını iddia etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx