Kadro kalitesini artırmak elzem

Beşiktaş, teknik direktör Fernando Santos yönetiminde yeni bir sayfa açtı. Şampiyonluk yarışından Kasım ayında kopan siyah-beyazlı ekibin tek hedefi Türkiye Kupası… Kartal, önümüzdeki sezon yarışın içinde olmak ve ezeli rakipleri ile rekabet etmek istiyorsa şimdiden kolları sıvamalı, önümüzdeki sezonun planlamasını yapmalı.
Hasan Arat yönetimine kadro mühendisliği için büyük görev düşüyor. Kuyumcu titizliğiyle, ince eleyip sık dokuyarak transfer yapılmalı. Önceki yönetimin büyük tahribata yol açan fahiş hataları tekrarlanmamalı.

Aslında yönetim, Ernest Muçi ve Al Musrati’yi kadroya kazandırarak transfer politikasının ipuçlarını verdi. 3-4 tane ne vereceği belli olmayan vasat oyuncu alacağına kaliteli, gelecek vaat eden ve takıma sınıf atlatacak tek oyuncu transfer et. Al Musrati yaklaşık 70 gün süren sakatlıktan yeni çıktığı için fizik kondisyon olarak henüz fit değil. Bu nedenle eleştirilen Libyalı yıldızın kalite kokan uzun pasları, oyuna yön vermesi ile ‘nokta atışı’ transfer olduğunu düşünüyoruz. Çevresinde görev yapan takım arkadaşlarının vasat oluşu nedeniyle sıkıntı çektiği gözlemleniyor.

Ernest Muçi ise dripling yeteneği, sürati ve şut özelliği ile skora önemli katkı sunacaktır. Derbide topu ayağına aldığında Galatasaray için önemli tehdit oluşturdu. Özellikle Ghezzal’a ‘alda at’ dercesine verdiği pas, buram buram kalite kokuyordu. Arat yönetiminin Beşiktaş’ın önümüzdeki sezon zirve yarışına dahil olabilmesi için bu tipte en az 5-6 oyuncu daha transfer etmesi gerekiyor.

2 stoper, 2 kanat, sağ, sol bek ve forvet bölgesi için takviye yapılmalı. Onur Bulut, Umut Meraş, Amartey, Cenk Tosun, Aboubakar, Ghezzal, Rebic ve Tayfur gibi sorunlu ve Beşiktaş kalibresinde olmayan isimlerle vedalaşılmalı. Kadroda yapılacak geniş çaplı operasyon, tabii ki mali olarak önemli külfetler getirecek. Diğer yandan da oyuncu satışıyla kulübe kaynak yaratmak gerekiyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx