Elektrikli Otomobil Devi Tesla’nın Kârı Yarı Yarıya Düştü: Kazançlar İlk Kez Dibe Vurdu!

Elon Musk yönetimindeki Tesla, 2023’ün üçüncü çeyreğine ilişkin finansal sonuçları açıkladı. Otomobil devi, beklenenin aksine kar yüzdelerinde büyük bir düşüş yaşadı.

Detaylar ?

Elektrikli otomobil devi Tesla, 2023 yılının üçüncü çeyreğine ait bilançosunu açıkladı.

Ünlü firma, gelirinin yılın üçüncü çeyreğinde 2022 senesinin aynı dönemine kıyasla yüzde 9 artarak, 23,4 milyar dolara yükseldiğini duyurdu.

Ancak dev şirket, kâr tarafında beklediğini bulamadı. Elektrikli otomobil üreticisinin net kârı, geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğine göre yüzde 44 azalışla 1,9 milyar dolara düştü.

2022’nin sonbahar aylarında 3.3 milyar dolar net kâr açıklayan marka, hisse değerlerinde de çakıldı. Firmanın bir önceki yıl 95 sent olan hisse başına kârı da 2023’ün üçüncü çeyreğinde 53 sente geriledi.

Öte yandan Tesla, araç üretimi boyutunda altın çağlarından birini yaşıyor. Sevilen marka, bu yıl 435 bin 59 adet otomobil satışı yaparak, teslim edilen araç sayısının 2022’ye kıyasla yüzde 27 arttığını bildirdi.

Bu bağlamda, firmanın net kazanç tarafındaki büyük çakılışının altında yatan en büyük sebebin otomobil modellerinde düşürülen kâr marjı olduğunu düşünülüyor.

Elektrikli otomobil pazarında yaşanan sıkı rekabet nedeniyle yara alan Tesla, bazı modellerinde büyük indirimlere gitti.

Şirket her ne kadar bu yolla satışlarını arttırmış olsa da geçmişte yüzde 25’e varan kâr marjını yüzde 17 oranına kadar düşürdü.

Ancak, Tesla indirimler nedeniyle çakılan net kârın şirketin ana hedeflerini değiştirmediğini belirterek, araç başına maliyetin azaltılması ve teslimat hacimlerinin en üst düzeye çıkartılması adına yürütülen çalışmaların devam edeceğini açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx