Zengin: Hepimiz Google’ın Paltosunun Altındayız

Türkiye’nin en büyük kitap fuarı olma unvanını taşıyan Kocaeli Kitap Fuarı, Kocaeli Kongre Merkezi’nde 13. kez kapılarını açtı. Türkiye’nin en ünlü yazarları ve yayınevlerinin katıldığı dev organizasyona Kocaeli’nin yanında çevre illerden de ziyaretler gerçekleşiyor. Büyükşehir’in düzenlediği 13. Kocaeli Kitap Fuarı, birbirinden seçkin yazarları da okurlarıyla buluşturuyor. Bu bağlamda Çocuk Edebiyatının önde gelen yazarlarından Salih Zengin, “Ya Tablet Ya Kitap” adlı söyleşisi ile Selim Sırrı Paşa Salonu’nda kitapseverlerle bir araya geldi.

 

“KİTAP DA TABLETTE EŞ ZAMANLI KULLANILMALI”

Söyleşide konuşan Yazar Salih Zengin, “Günümüz çocuklarının, anne ve babalarının bir ikilem arasında kaldığı konulardan birisi de kitap mı, tablet mi? Bir durum tespiti yapacak olursak Dostoyevski der ki; ‘Hepimiz Gogol’un paltosunun altından çıktık.’ Günümüzde ise hepimiz şuan Google’ın paltosunun altındayız. Çocuklarımız ve biz bugün birçok bilgiyi Google’ı kullanarak öğreniyoruz. Bugünün çocukları ve gençleri, bir konu hakkında bilgi edinirken hemen internete başvuruyor. Örneğin kız kulesi hakkında bir bilgiyi beyni tutmak istemiyor, bunun yerine iki kelimelik anahtar kelimeyi Google’a yazarım oradan öğrenirim diyor. Bugünün çocukları ve bugünün dünyasında yaşayan çocukların dünyasını tanımamız gerekiyor. Şimdi kitap mı tablet mi, aslında ikisinin ortasını bulmamız gerekiyor. İkisinin de eş zamanlı olarak kullanabilmesi gerekiyor. Çocuk doğduğu dünyayı doğru kabul eder. Her çocuk 10-12 yaşına kadar dünyayı olağan kabul ediyor. 30 yaşına kadar dünyada ortaya çıkan teknolojileri dünyayı değiştirecek olan bir enstrüman olarak görüyor. 30’undan sonra ise ortaya çıkan yeni teknolojik ve dijital gelişmeleri tabiri caizse bir kıyamet alameti olarak görüyor” ifadelerini kullandı.

 

“EKRAN BAŞINDA SÜRE GEÇİRME 8 SAATE ÇIKTI”

Konuşmasının devamında önemli tespitlerde bulunan Zengin, “Asıl bizim sormamız gereken kitap ile tablet arasında nasıl bir bağ kuracağız. Biliyorsunuz ilkyazılar kil tabletlere yazıldı. Şimdi ise dijital bir tablete parmakları ile yazıyor. Aslında dünya tabletten tablete bir geçiş yaptı. Şimdi anne ve babaların çocukların tablet ile çok ilgilenmesi onları endişelendiriyor. 1970 ve 1980’li yıllarda bir çocuğun ekran başında kalma süresi günlük 1 saat 40 dakika iken şuan bu 8 saate çıkmış durumdadır. Teknolojik gelişmeler çocukların ekran başında geçirdiği süreyi arttırıyor. Bu da beraberinde teknolojik bağımlılığı getiriyor” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx