Yalnızca Sesleriyle Değil Kalemlerini de Konuşturarak Yazarlığa Soyunan Ünlü İsimler

Takdir edersiniz ki birçok ünlü sanatçı kitap yazıyor. Yerli ya da yabancı fark etmeksizin edebiyat dünyasına büyük ‘katkılar’ sağlayan şarkıcılar, sanat dünyasında kendilerine ayrı bir isim de edinmiş oluyorlar. Peki kitabı olan şarkıcılar kimler? Son maddedeki isim sizlere de ufak bir şok etkisi yaratacak!

Buyurun…?

Kaynak: https://www.mentalfloss.com/posts/mus…

15. Teoman:

Teoman, Türk rock müziğinin sevilen isimlerinden takdir edersiniz ki. Şarkıcılığının yanı sıra yazarlık da yaptı. ‘Fasa Fiso’ isimli kitabında şarkı sözlerinin yanı sıra günlük tarzında yazılmış notlara, denemelere ve düşüncelere yer verdi.

14. Nihat Doğan:

Nihat Doğan malumunuz. Kendisi geçtiğimiz yıllarda ‘Memleketimin Koyunları’ isimli bi’ ilginç kitap yayınlamıştı. ‘Şahsına münhasır’ diyebileceğimiz bu kitabın açıklaması ise şu şekilde:

Diyecekler ki: ‘Yıllar önce Nihat Doğan diye biri varmış ve gerçekleri olduğu gibi haykırmış, doğruları söylemiş!’ Bize demokrasiyi, özgürlüğü anlatmış, vesayete karşı çıkmış, halktan yana olmuş, ezilenlerin yanında olmuş, Türk’ü Kürt’ü kardeş yapmak için uğraşmış, şarkılar yapmış ve zulme ‘Dur!’ demiş. Fildişi kulelerinde oturup halka zulmedenlere, zalimliklerine ‘Yeter!’ demiş. İşte böyle bir Nihat Doğan kompozisyonu çizmek adına bu kitabı yazdık.’

13. Çağatay Akman:

Çağatay Akman da şarkıcı kimliğini bir kenara bırakıp yazarlığa soyunmuş isimlerden. Kendisi, 2019 yılında ‘Nasıl Çağatay Akman Oldum?’ isimli kitabını hayranlarıyla buluşturmuştu. Tanıtım bültenindeki kitabın açıklaması ise şöyle:

Sadece 19 senelik bir hayatı anlatmıyor. Şans, sadece onu arayanın kapısını çalar sözünü doğruluyor bir yandan da. Kitabın adına bakıp da ortaya bir iddia koymaya çalıştığımız sanılmasın. Bu kitap ‘Bizim Çato’dan, soyadıyla anılma aşamasına gelen bir gencin, yeni başlayan hikayesine sadece küçük bir önsöz bırakıyor…

12. Nil Karaibrahimgil:

Müzik ve oyunculuk sektöründe yer almasının yanı sıra köşe yazarlığı da yapan Karaibrahimgil, 2015 yılında ‘Nil’in Kelebekleri’ isimli bir kitap çıkarmıştı. Bu kitabın içerisinde önceden yazmış olduğu köşe yazılarının derlemesi bulunuyor.

11. Ferdi Tayfur:

Arabesk müziğin öncülerinden olan Ferdi Tayfur, ‘Şekerci Çırağı’ isimli kitabında kendi hayatını anlatıyor. Bu roman da çok satınca kısa bir süre sonra ‘Yağmur Durunca’ kitabını kaleme aldı.

10. Zerrin Özer:

İlk olarak 2006 yılında yayınlanan ‘Bir Sarışın Küçük Kız’ kitabında Zerrin Özer, ‘Eğer bir şarkı olsaydım… Bu şarkıda tek bir kez ama upuzun bir çığlık atılırdı ve bu çığlık hayatı anlatırdı…’ diyor.

Peki siz neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

9. Woody Guthrie:

Büyük Buhran sırasında yoksulluk çeken bir çiftin hikayesini konu alan ‘House of Earth’ isili kitabın Woody tarafından yazıldığına inanılıyor. Kitabın asıl yazarı Douglas Brinkley, Woody Guthrie’den 1930’lu yıllarda bu kitabın fikrini aldığı öğrenildi ve 1947 yılında da yayınlanması için ilk adımlar atıldı.

8. Nick Caves:

King Ink isimli şarkısını yayınladıktan sonra The Bad Seeds ve The Birthday Party gruplarının solisti, 1989 yılında ‘And the Ass Saw the Angel’ kitabını yazdı.

7. Dolly Parton:

Dolly Parton, ünlü country müzik yıldızı ve ‘Backwoods Barbie’ olarak da bilinen bir isim. 65 albüm çıkarmış, birçok filmde rol aldı, COVID-19 aşısı için fon sağladı ve Imagination Library aracılığıyla dünya genelinde neredeyse 200 milyon ücretsiz kitap çocuklara gönderdi. Ayrıca yemek kitapları, çocuk kitapları, otobiyografiler ve şiir ve söz koleksiyonları da yazdı. Bunun yanında, Parton, ‘Run, Rose, Run’ adlı bir romanı James Patterson ile birlikte yazmak için iş birliği yaptı. Roman, geçmişini geride bırakmak isteyen yetenekli bir şarkıcının Nashville’e gelmesini konu alıyor.

6. Leonard Cohen:

Leonard Cohen, müziği yayınlamadan önce bir yazar olarak gündeme geldi. McGill Üniversitesi’nde öğrenciyken şiirler yayımladı ve ödüller kazandı. İlk şiir kitabı 1956’da çıktı ve sonra birkaç şiir koleksiyonu yayımladı. Cohen, 1967’de şarkı sözü yazarı olarak kariyer yapmak için New York’a taşındı. İlk albümünü aynı yıl yayımladı. 2016’da vefat etti ve altı yıl sonra yayımlanan bir öykü derlemesi ortaya çıktı.

5. Richard Hell:

Richard Hell (gerçek adı Richard Lester Myers), Leonard Cohen gibi bir kayıt sanatçısı olmadan önce şairdi. Hatta takma adını 19. yüzyıl şairi Arthur Rimbaud’un A Season in Hell adlı eserinden aldı. Hell, 1960’ların ortasında şair olmak için New York’a taşındı; kendi bağımsız yayınevini kurdu, Rolling Stone gibi yayınlara şiirler yazdı ve Television adını alacak olan grubu oluşturdu.

4. Ray Manzarek:

The Doors, şarkılarında kitap, oyun ve şiir referanslarına yer verdi hatta ve hatta adını, başlığı William Blake’in bir şiirinden alınan Aldous Huxley kitabından aldı. Klavyeci Ray Manzarek, ilk romanı The Poet in Exile’ı 2002 yılında yayımladı. Bu, ölümünü sahteleyen bir rock yıldızı olan Jordan adlı bir karakterin hikayesidir ve The Doors’un baş solisti Jim Morrison’ın ölümünü ‘sakladığı’ uzun süredir dolaşan söylentilere dayanmaktadır. Manzarek ikinci romanı olan 2006 tarihli Snake Moon’da farklı bir yöne gitti ve Amerikan İç Savaşı döneminde geçen bir hayalet hikayesi anlattı.

3. Bruce Dickinson:

Bruce Dickinson, Iron Maiden’in vokalisti olarak tanınan bir müzisyenin ilk kitabı The Adventures of Lord Iffy Boatrace, 1990 yılında yayımlandı. Bu kitap, İngiliz hiciv yazarı Tom Sharpe’ın eserlerinden esinlenerek, İngiliz üst sınıfı hakkında bir mizahi roman niteliği taşıyor. Dickinson, Iron Maiden ile turne yaparken bu kitabı yazdı ve heyecanla çalışmasını band arkadaşlarıyla paylaştı. Davulcu Nicko McBrain, ‘Dayanılmazdı, çünkü otobüste bir şeyler yaparken yeni bir bölümü bitirmişti ve lanet hikayeyi size okumak istiyordu!’ diyor.

2. Morrissey:

The Smiths’un ön vokalisti Morrissey, 2013 yılında otobiyografisini yazdığını duyurdu. Yayınevleri arasında büyük bir rekabet başladı ve sonunda Penguin, anıları klasikler dizisi altında yayımlama hakkını kazandı. Penguin aynı zamanda Morrissey’nin kurgu alanındaki ilk denemesi olan List of the Lost’u da yayımladı. Ancak roman, 2015 yılında negatif eleştiriler aldı ve Literary Review tarafından ‘Kötü Cinsel İlişki Betimlemesi’ ödülüne layık görüldü.

1. Jimmy Buffett:

Jimmy Buffett’i her ne kadar şarkılarıyla tanısak da 1988 yılında kendisi çocuk edebiyatında bir eser verdi. Kitabının adı ‘The Jolly Mon’ ve 9 yaşındaki kızı Savannah Jane Buffett ile yazdı. New York Times’ın da ‘çok satan’ listelerinde üst sıralara tırmanan kitap, bir dönem edebiyat dünyasında ses getirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx