Silahlı Saldırıya Uğraya Başkan Göreve Döndü: “Hayatta Kaldığım İçin Üzgünler, Ama Geri Döndüm”

Slovakya Başbakanı Robert Fico, 15 Mayıs’ta uğradığı silahlı saldırının ardından tedavisini tamamlayarak göreve geri döndüğünü açıkladı.

Fico, Facebook üzerinden paylaştığı bir fotoğrafta, çalışma masasında otururken “Sevgili ilerici liberal medya ve muhalefet, hayatta kaldığım için üzgünüm ama geri döndüm” mesajını paylaştı.

Saldırı sonrası Fico’nun sağlık durumu ve iyileşme süreci büyük bir merak konusu olmuştu. Fico’nun sosyal medyada yaptığı bu açıklama, hem sağlık durumuyla ilgili hem de görevine dönüşle ilgili tartışmalara son noktayı koydu.

15 Mayıs’ta yaşanan saldırı, Slovakya genelinde geniş yankı uyandırdı. Fico, saldırı sonrasında hastanede uzun bir tedavi sürecine tabi tutuldu.

NE OLMUŞTU?

15 Mayıs’ta Handlová kasabasında düzenlenen Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrasında, Başbakan Fico’ya silahlı bir saldırı düzenlenmişti.

Saldırgan 71 yaşındaki Juraj C. adlı bir Slovak vatandaşıydı ve eylemini Fico’nun hükümet politikalarına karşı bir protesto olarak gerçekleştirdiği belirtilmişti. Fico, vücuduna birden fazla mermi isabet etmesi sonucu ağır yaralanmış ve acil müdahale için Banska Bystrica eyaletindeki Roosevelt Hastanesi’ne ambulans helikopterle kaldırılmıştı.

71 yaşında bir sol görüşlü Slovak vatandaşı olan Juraj C., saldırıyı hükümetin politikalarına karşı bir eylem olarak gerçekleştirdiği ifade edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx