Salvador Dali’nin Hayatta En Çok Korktuğu Şey

Dali’nin resimlerinde umutlarımız ve korkularımız bir rüyadaymışçasına kafa karıştırıcı, bazen de korkutucu imgelerle bize aktarılıyor. Ayrıca bize kendi korkularından bazılarını cesurca tuvale sıçratan adamın kendisinin psikanalizini yapma şansını da veriyorlar.

Salvador Dali, Cildinin Her Yerinde Böceklerin Dolaştığına Dair Mantıksız Korkudan Acı Çekiyordu

Karıncalar ve çekirgeler Dali’nin eserlerinde özellikle yaygın motiflerdir ve bunlar, birçok tablosunda karanlık semboller olarak defalarca gizlenmiş olarak karşımıza çıkar. Örneğin, Dali’nin en sevilen tablosu ” Hafızanın Azmi “nde sızan saat kadranlarının ortasında, köşedeki bir cep saatinin minik karınca sürüsüyle kaplı olduğunu fark etmiş olabilirsiniz ya da etmemiş olabilirsiniz . Bu bir tesadüf değil; Dali böceklerden, olağan tiksinmenin çok ötesinde bir derecede korkuyordu.

DALİ’NİN BÖCEK KAYNAKLI TRAVMASI
Birçoğumuz gibi Salvador Dali de çocukluğunda tüyler ürpertici sürüngenler yüzünden korkunç bir travma geçirmişti ve bu ona ömür boyu sürecek bir korku ve garip bir hayranlık yüklemişti. Dali , resimlerinin şifresini çözmek için yararlı bir özet işlevi gören otobiyografisi “Salvador Dali’nin Gizli Hayatı” kitabında hatalar içeren birçok rahatsız edici olay hakkında yazdı.
Örneğin Dali, küçük bir çocukken kuzeniyle birlikte teneke bir kovaya koyduğu yaralı bir yarasayı aldı. Tüylü kanatlı iki ayaklıyı seven Dali, bir gün talihsiz yaratığın istenmeyen ziyaretçilerin saldırısına uğradığını öğrenince dehşete düştü. Şöyle hatırladı: “… yarasa, hâlâ yarı canlı olmasına rağmen, karıncalarla doluydu, işkence görmüş küçük yüzü, yaşlı bir kadınınki gibi minik dişlerini açığa çıkarıyordu.”

Karınca olayı Dali’yi üzdü ama karıncalardan çok daha kötüsü çekirgelerdi; Dali, akla gelebilecek en dramatik dille tanımladığı bir böcekti. Çekirgelerin minik yüzlerinin, bir zamanlar yakaladığı korkunç görünümlü balıklara benzediğini fark eden Dali, onlardan sürekli rahatsız oldu. “Onları her yerde görüyordum, hiç olmadığı yerde bile: Aniden görülen ve bana çekirge gibi bakan grimsi bir kağıt, herkesi sevindiren tiz bir çığlık atmamı sağlıyordu…” Dali’nin korkusu başkaları tarafından daha da kötüleştirildi. Her fırsatta onu böceklerle korkutarak eğlenen çocuklar.

TÜYLER ÜRPERTİCİ TUVALLER
Bir yetişkin olarak Salvador Dali böcek korkusunu hiçbir zaman yenemedi . Vücudunda sanki görünmez böceklerin ciltlerinin her yerinde geziniyormuş gibi hissettiği nadir bir psikolojik durum olan Ekbom Sendromundan bile muzdarip olabilir.
Dali, Paris’teki bir otel odasında bazı böcekleri fark ettikten sonra meydana gelen korkunç bir olayı hatırlamasına neden oldu. Böceklar yüzünden deliye dönen Dali, sırtındaki bir noktanın kene olduğuna ikna oldu ve onu bir usturayla şiddetle kazımaya başvurdu. Doktor geldiğinde Dali şunu fark etti: “Cildime yapışan ne bir tahtakurusu, ne bir kene, ne bir hamam böceği, ne de bir siyam ikiziydi; bunların hepsi sadece benim hayal gücümdü.
Özellikle çekirgeler, Dali’ye hayatı boyunca musallat olmaya devam edecek, ancak aynı zamanda ona ürkütücü bir ilham da vermeye devam edeceklerdi. Şöyle yazmıştı: “Otuz yedi yaşındayım ve çekirgelerin bende yarattığı korku, ergenliğimden beri azalmadı ,belki daha da arttı diyebilirim. Bugün bile, eğer bir uçurumun kenarında büyük bir çekirge üzerime atlayıp yüzüme yapıştığında, bu korkunç ‘şey’e katlanmak yerine kendimi uçurumdan atmayı tercih ederim.” Çekirgeler, Dali’nin pek çok eserinde, korkunun kendisi.

BÖCEK KAYGILARI

Salvador Dali’nin hayat boyu süren böcek korkusunu anlamak, onun pek çok eserinin ardındaki anlamların kilidini açmak için yararlı bir anahtar görevi görüyor. Surreal Entomology dergisinde yayınlanan bir makaleye göre , Dali’nin 1.176 resminin kabaca %10’unda böcekler yer alıyor; bunların arasında 10 korkunç çekirge, karıncalarla dolu 50 resim ve kelebekler ve sinekler içeren çok sayıda resim var.
Çoğunlukla böceklerin yer aldığı tuvaller, ölüm ve çürüme gibi rahatsız edici veya üzücü temalara sahiptir. Dali’nin “Akşamın Uzun Bacakları – Umut!” örneğin, karıncalarla dolu eriyen bir insan vücudu ve korkunç derecede çarpık bir turna sineği yer alıyor. Bu tablo İkinci Dünya Savaşı’nın başında yapıldı ve savaşın kendisi hakkında bir yorum olduğuna inanılıyor.
Öte yandan karıncalar ve çekirgeler, dev bir yüzün karıncalarla kaplı dev bir çekirge tarafından kucaklandığı ünlü “Büyük Mastrubator” da dahil olmak üzere Dali’nin cinsel kaygılarıyla ilgili tablolarında düzenli olarak yer alıyor. Benzer şekilde Freudyen cinsel imaların yer aldığı bir başka tablosu olan “The Font” adlı tablosunda da, mühürlü bir kadının ağzı karıncalarla kaplı olarak tasvir edilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx