Reuters, Bilal Erdoğan’la ilgili haberine getirilen erişim engeline itiraz etti: Haberimizin arkasındayız

T24 Dış Haberler

Reuters, “ABD ve İsveç savcılarının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın adının karıştığı bir yolsuzluk dosyasını incelediklerini” iddia eden özel haberine Türkiye’de getirilen erişim engeline itiraz etti. 

Reuters, karara yaptığı itirazda İstanbul Anadolu 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin habere getirdiği erişim engelinin Türkiye’nin basın ve ifade özgürlüğünü koruma altına alan yasalarıyla çeliştiğini ifade etti. 

Reuters, “Haberimiz prensiplerimize ve adil ve doğru haber verme taahhütlerimize uygun olarak hazırlandı. Haberimizin arkasındayız” dedi. 

Reuters tarafından 26 Haziran’da yayınlanan bir özel haberde, ABD’li bir şirketin İsveç’teki iştirakinin, Türkiye piyasasında hakim konum elde etmesine yardımcı olması halinde Erdoğan’ın oğluna on milyonlarca dolarlık rüşvet  ödemeyi taahhüt ettiğine ilişkin bir suç duyurusunun soruşturulduğu öne sürülmüştü.

Haberde ABD ve İsveç makamlarının şikayetle ilgili ön soruşturma başlattığı belirtilmişti.

Reuters, haber yayımlanmadan önce Bilal Erdoğan’ın avukatı aracılığıyla iddiayı reddettiğini bildirdi.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, haberin yayımlanmasının ardından, “Reuters haber ajansının bugün, özel dosya başlığıyla abonelerine servis ettiği ve Sayın Cumhurbaşkanımızın oğlu Sayın Bilal Erdoğan’a yönelik mesnetsiz iddialarla dolu bir senaryodan müteşekkil sözde haber; gazetecilik tarihi açısından hem kara bir lekedir hem de 171 yıllık bir medya kuruluşunun kendini açıkça küçük düşürmesinin acınası bir örneğidir” ifadelerini kullandı.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx