Kendisine karşı alerjisi var! Oto-alerji nedir?

Avustralya’da yaşayan 11 yaşındaki Summah Williams adlı genç kız, kendi vücut sıvılarına karşı geliştirdiği alerji nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Kız çocuğunun gözyaşları ve teri, derisinde acı ve tahrişe yol açmıştı. 2022’nin sonunda başlayan rahatsızlık, önce dikkate alınmamıştı fakat belirtiler artmaya acil müdahale gerekti.

EGZAMA TEŞHİSİ KONULMUŞTU!

Summah’ın annesi, kızının normalde sağlıklı bir çocuk olduğunu, ancak sıcaktan titrediğini ve sürekli kaşındığını fark etti. Hastaneye başvurduklarında, kızları stafilokok enfeksiyonu geçiriyordu ve antibiyotik kullanımı sonrasında derisinin döküldüğü bir durumla karşılaştılar. Egzama teşhisi konulan Summah, kendi gözyaşları ve terinin bu egzamayı tetiklediği bir tür alerji geliştirmişti.

ŞU ANDA TAM TEDAVİSİ YOK!

Avustralya Egzama Derneği, egzamanın çocukların yüzde 30’unu ve yetişkinlerin yüzde 10’unu etkileyen bir rahatsızlık olduğunu belirtiyor. Ancak egzama, sedef hastalığı ve dermatitin şu anda tam anlamıyla tedavi edilemez bir hastalık olduğu için semptomları kontrol altında tutmak önem taşıyor.

Bu gizli “oto-alerji” sürecinin anemi, böbrek ve tiroid hastalıklarında da etkili olabileceği açıklandı. Vücudun normalde kendini tanıyabilme mekanizmalarının bozulması, otoimmün hastalıklara ve vücut içindeki çeşitli sancılı süreçlere yol açabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir