‘Karikatürlerle Yılmaz Büyükerşen’ sergisi açıldı

Türkiye’nin dört bir yanından başarılı karikatüristlerin CHP’li Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i kaleme aldığı eserler ile Başkan Büyükerşen’in sanatçı kimliği ile ortaya çıkardığı karikatürler sergide buluştu.

BÜYÜKERŞEN’İN ESERLERİ DE YER ALIYOR

Yıl boyunca birbirinden özel sergilere ev sahipliği yaparak sanatçıların ve sanatseverlerin göz bebeği olan Büyükşehir Belediyesi Kent Müzeleri Kompleksi, çok özel bir sergiye daha ev sahipliği yapıyor.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Eskişehir Şubesi ve Karikatürcüler Derneği iş birliğiyle düzenlenen ‘Karikatürler ile Yılmaz Büyükerşen’ adlı sergi düzenlenen görkemli bir açılışla izlenime sunuldu.

Sergide, Türkiye’deki başarılı karikatüristlerin Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i kaleme aldığı eserler ile Başkan Büyükerşen’in sanatçı kimliği ile ortaya çıkardığı karikatürler yer alıyor.

Tarihi Odunpazarı bölgesinde bulunan Büyükşehir Belediyesi Kent Müzeleri Kompleksi Sergi Salonu’ndaki açılışa Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Eskişehir Şubesi Başkanı Didar Duygu Altuntaş, Karikatürcüler Derneği Genel Başkanı Metin Peker, Sözcü Gazetesi Yazarı Deniz Zeyrek, FOX Haber Genel Yayın Yönetmeni Doğan Şentürk, eski İstanbul Barosu Başkanı Hukukçu Turgut Kazan, sergide eserleri bulunan sanatçılar, belediye bürokratları, davetliler ve çok sayıda sanatsever katıldı.

“ESKİŞEHİRLİLERİ ÇOK KISKANIYORUM”

Açılışta konuşan TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Bazı zamanlar vardır, birilerinin yanında olmasını istersiniz. İşte tam o zamanlardayız. Cumhuriyetin yolunda Yılmaz Büyükerşen Hocamızı her dinlediğinizde sadece bir insanın başarısı değil, Cumhuriyet kazanımlarını görüyorsunuz. Yılmaz Hocanın anlattığı her şey mimariyle, estetikle ilgili onun adına bu sergiyi açmaktan çok mutluluk duyuyoruz. Eskişehirlileri çok kıskanıyorum, hatta keşke bu şehirde yaşasaydım diyorum. Bu özel serginin açılışında burada sizlerle birlikte olmaktan dolayı çok mutluyum” dedi.

“BÜYÜKERŞEN, ÇOK DEĞERLİ BİR SANATÇI”

Karikatürcüler Derneği Genel Başkanı Metin Peker de yaptığı konuşmada, “Yılmaz Büyükerşen çok değerli bir başkan. Eskişehir’de belediye işlerinin yanı sıra kültür ve sanata gösterdiği saygı ve duyarlılık o kadar büyük ki; bu asla sanatçılar tarafından unutulmayacaktır. Kendisine huzurunuzda sanata ve sanatçıya verdiği destek dolayıyla bir kez daha teşekkür ediyor, sanatçıların çizgilerinden oluşan bu özel serginin açılmasından dolayı çok mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

“İLK PARAMI KARİKATÜR ÇİZEREK KAZANDIM”

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen de konuşmasında karikatürle tanışma sürecine değinerek şunları söyledi:

*Sergiyi hazırlayan herkese çok teşekkür ediyorum. Ben ilk paramı karikatür çizerek kazandım. Arkadaşlar sürpriz yaparak sergiye bu eserlerimi de dahil etmişler. Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü dönemimde Türkiye’de ilk kez karikatür dersinin okutulmasını sağladım.

*Eskişehir’de yine ilk Karikatür Müzesini de biz açmıştık. Şimdi üniversite ne yazık ki çok önemsemiyor. Diğer yandan Ankara Mimarlar Odası’na ayrı bir parantez açmalıyım. Mimarlar Odası Ankara’nın amazonları olarak Cumhuriyete sahip çıkıyorlar.

*Atatürk Orman Çiftliği gibi birçok Cumhuriyet dönemi Atatürk eserlerini davalarla kurtarıyorlar. O yüzden onların bu mücadelesini de yürekten kutluyorum.

KARİKATÜRCÜLER DERNEĞİ KARTI TESLİM EDİLDİ

Konuşmaların ardından gazeteci Deniz Zeyrek tarafından Başkan Büyükerşen’e Karikatürcüler Derneği üye kartı teslim edildi. Yapılan açılış sonrası Başkan Büyükerşen, protokol üyeleri, sanatçılar ve sanatseverler birlikte sergiyi gezerken, Büyükerşen eserleri dikkatle inceledi.

Sanatseverler 2 Temmuz’a kadar Büyükşehir Belediyesi Kent Müzeleri Kompleksi Sergi Salonu’nda bu özel sergiyi gezebilecekler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx