İspanyol çiftçiler traktörleriyle başkent Madrid kapılarına dayandı

Ülkenin dört bir yanından traktörleriyle yola çıkan çiftçiler, Tarım sektörünü temsil eden üç büyük sendikanın çağrısıyla harekete geçti. Yaklaşık 500 traktörle başkent caddelerinde dolaşan çiftçiler, trafiği yavaşlatarak eylemlerine devam etti. Ayrıca, 5 bin kadar çiftçinin de otobüs veya trenle Madrid’e geldiği belirtildi. Çiftçiler, öğle saatlerinde kent merkezindeki Tarım, Gıda ve Balıkçılık Bakanlığı binası önünde geniş katılımlı bir eylem yapacaklar.

Tarım, Gıda ve Balıkçılık Bakanı Luis Planas, çiftçilerin sorunlarını çözmek için çalıştıklarını belirterek Avrupa Birliği’nde (AB) çiftçilere yardım edilmesi ve tarım politikalarında esneklikler getirilmesi konusunu Brüksel’deki mevkidaşlarına iletecek. Hükümetin vaatlerinin çiftçilerin talepleriyle büyük ölçüde örtüştüğü açıklanırken, çiftçiler somut adımların atılmasını bekliyor.

Çiftçiler, AB tarım politikalarında esneklik yapılmasını, AB dışından gelen ürünlere kısıtlama ve denetimlerin artırılmasını, kuraklık sorununa karşı yardımların artırılmasını, gıda zincirinin kontrolünün güçlendirilmesini ve çiftçilere yönelik sigorta haklarının genişletilmesini talep ediyor.

6 Şubat’tan bu yana İspanya genelinde gerçekleşen çiftçi protestolarında resmi rakamlara göre 51 kişi gözaltına alındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx