İşe Girecekler, Zam İsteyecekler Maaşlara Bir Göz Atın: Asistandan Müdüre, Sağlıktan Finansa Maaşlar Ne Kadar?

Maaş merakı ayrı bir konu olurken, bir de sektör ve işlerin rayiçlerini bilmek kıymetlidir. Hem işveren olarak kazıklanmamış ya da yetenekleri kaçırmamış olursunuz, hem de çalışan olarak değerinizi düşürmeden bedavaya çalışmamış olursunuz. İngiltere merkezli, 40 yıldan fazladır İK danışmanlığı ve desteği sağlayan Michael Page anket yaptı. Buyurun Türkiye’de hangi sektörde, hangi kademede kim ne kadar maaş alıyor bakalım.

Kaynak: https://www.michaelpage.com.tr/sites/…

Maaş anketine yönelik bilgilendirmeyle başlayalım.

Yıllık olarak güncellenen maaş anketi, Michael Page danışmanlarının piyasa bilgisi, müşteriler ve adaylarla ilişkileri sayesinde oluşturuluyor. Veri tabanı, müşteriler ve sektörlerdeki adaylardan alınan bilgilerle derlenen bilgiler, belli sektörlerdeki ve/veya pozisyonlardaki maaş aralıkları hakkında rehber niteliği taşıyor. Tüm maaş bilgileri TL cinsinden olurken, yıllık brüt temel maaşları gösteriyor. Prim içermeyen maaş bilgilerinde bazı pozisyonlar için maaş verileri büyük ölçüde değiştiğinde ‘belirtilmemiş’ olarak gösterilmiş.

2023 yılı ilk 3 ay verilerinden oluşan maaş bilgilerinde en düşük ve en yüksek yıllık maaşlar derlemeye belirtiliyor. İşte sektörlerdeki maaş verileri?

Ofis ve Destek

Bankacılık, sigorta ve finansal hizmetler

Mühendislik ve üretim

Finans ve muhasebe

Sağlık ve medikal sektör

İnsan kaynakları

Perakende, mağazacılık ve üretim

Satış ve pazarlama

Tedarik ve lojistik

Teknolojide özellikle yazılımcı maaşları dikkat çekmeye devam etti.

Toplu bir şekilde maaşları görebileceğiniz rapora buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx