İmam Hatip Öğrencileri Yıl Boyu Okul Yerine Tarikata Gitmiş

Ümraniye’deki bir imam hatip ortaokuldanki 900 öğrenciden 300’ü, yıl boyunca bir kere bile okulda derse girmeyip, tarikatlara dini eğitime gitti. Öğretmenlerin idare baskısıyla karnelere ‘sıfır devamsızlık” yazıp öğrencileri mezun ettikleri öne sürüldü.

İstanbul-Ümraniye Celaleddin Ökten Hoca İmam Hatip Ortaokulu’nda kayıtlı 900 öğrenciden 300’ü, 1 eğitim yılı boyunca sınıfta 1 derse bile girmedi. 

Sözcü’den Sultan Uçar’ın haberine göre, öğrenciler sınav saatinde okula gelip sınava girdi, eğitim için tarikatlara gitti. MEB Ortaöğretim Yönetmeliği’ne aykırı olarak okul idaresi, Şube Öğretmenler Kurulu’nu  (ŞÖK) toplayıp, öğrenci devamsızlıkları sıfırlandı.

Skandalı, Eğitim İş 2 Nolu Şube Başkanı Kadir Toruş, ortaya çıkardı. Toruş, “Okula sadece sınav haftası ve sınav saatinde gelip, sınavlara girip-çıkıp, eğitim için tarikata gittiler. Ümraniye’de imam hatipler benzer durumda. En çok devamsızlık bu okulda” dedi.

“Öğretmenlerin itirazı kayda geçirilmedi”

Öğrencilerin karnelerinde 1 gün bile devamsızlık yapmamış gibi gösterildiğini anlatan Başkan Kadir Toruş şunları söyledi:

 “Resmi evrak olan karnede sahtekarlık yapılarak, öğrenci devamsızlıkları sıfırlandı. Sahtekarlığa öğretmenlerin itirazını, okul idaresi kayıt altına almadı. Tarikatlar, imam hatipleri açık öğretime çevirirken, MEB, örgün eğitim diploması verdi. MEB Temel Kanunu’na aykırı ve laik eğitime karşı tarikatlara öğrenci göndermek için Şube Öğretmenler Kurulu (ŞÖK) kullanıldı.

Kurul normalde, öğrencilerin yıl boyu akademik başarısını görüşüp, bir sonraki yılın eğitimini planlar. AKP, dindar ve kindar nesil için okul idarelerini baskı altına alıp kullandı. Öğretmenler, sınıf geçirdiği öğrenciyi tanımıyor. Öğretmenler, bunun suç olduğunu defalarca okul idaresine bildirse de, hukuksuzluk sürdü. Son karneler, sahtekarlığı kanıtladı. ŞÖK kararıyla her okulda en fazla 10-15 öğrenci sınıf geçerken, bu okuldaki 900 öğrenciden 300’ü, yani her 3 öğrenciden 1’i öğretmenler de zorla suç ortağı yapılıp, sınıf geçirildi. ”

Ortaokulda sınıfta kalma var mı?

5,6,7 ve 8’inci sınıfta notu 45 puandan düşük olup, 20 günden fazla devamsızlık yapan öğrencilerin sınıf geçmesi veya sınıf tekrarına, 15 öğretmenden oluşan, Şube Öğretmenler Kurulu karar verir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx