Hizbullah ve İsrail arasındaki çatışmalar bir ayı bitirdi

Lübnan’daki Hizbullah ile İsrail ordusu arasında tam anlamıyla bir savaş çıkmasa da kontrollü şekilde devam eden çatışmalar bir ayı geride bıraktı. Lübnan’ın güneyi ile İsrail’in kuzeyinde yer alan 120 kilometrelik dağlık sınır hattı, İsrail ordusu ve Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana ölümlerin giderek arttığı çatışmalara sahne oluyor.

Hizbullah ve İsrail arasındaki çatışmalar

İran destekli Hizbullah, Hamas’ın 7 Ekim’de Gazze Şeridi üzerinden İsrail’in güneyine saldırması ve karşılıklı çatışmaların başlamasının ardından yaptığı açıklamada, tarafsız olmadıklarını, Filistin direniş gruplarını destekleyeceklerini duyurdu.

Hizbullah ile İsrail ordusu arasında sınır hattında 8 Ekim’den bu yana çatışmalar sürüyor.Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah; Hizbullah’ın 8 Ekim’den bu yana İsrail güçleriyle çatıştığını, Lübnan cephesinin açık, kendilerinin de tüm seçeneklere hazır olduğunu belirtti.

Sınırdaki çatışmalarda şu ana kadar 63 Hizbullah mensubu öldürüldü. Hizbullah’ın yanı sıra onunla irtibatlı ve koordineli hareket eden Filistin İslami Cihad Hareketi’nin 6, Hamas’ın 3 ve Hizbullah destekli Sünni Direniş Tugayı’nın 2 mensubu öldürüldü. Çatışmalar sırasında Lübnan’da biri gazeteci, 3’ü çocuk toplam 14 sivil öldürüldü. İsrail ordusu ise şu ana kadar 4 asker ve 2 sivilin öldüğünü duyurdu

30 bine yakın sivil evini terk etti

Çatışmalar ve hava saldırılarının şiddetli şekilde devam etmesi üzerine sınıra yakın bölgelerde yaşayan sivillerin neredeyse tamamı evlerini terk etti.Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Göç Örgütü, son olarak 30 Ekim’de, İsrail ile çatışmaların yaşandığı Lübnan’ın güneyinde 28 bin 965 kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığını açıkladı.

Okullar tatil edildi

Lübnan Eğitim Bakanı Abbas Halebi, 9 Ekim’de yaptığı açıklamada, ikinci bir duyuruya kadar ülkenin güneyinde yer alan üniversiteler dahil özel ve devlete ait tüm okulların tatil edildiğini bildirdi. Şu anda ülkenin güneyindeki sınır bölgesinde neredeyse tüm devlet kurumları hizmet dışı kalmış durumda.

Ormanlar yandı

Lübnan Çevre Bakanı Nasır Yasin yaptığı açıklamada; ülkenin güneyinde 462 hektarlık tarım ve ormanlık alanın İsrail’in fosfor bombasıyla yandığını belirtti. Bu mermilerin 100’den fazla yangına neden olduğuna işaret eden Yasin, yangının, çevresel öneme sahip geniş orman alanlarına, tarım arazilerine ve on binlerce zeytin ağacına yayıldığını aktardı.

Lübnan’dan suç duyurusu

Yasin, “Lübnan, İsrail’in izlediği yanmış toprak politikası ile fosfor kullanımına karşı Birleşmiş Milletler ve BM Güvenlik Konseyi’ne belgelerle şikayette bulunacak.” ifadesini kullandı. Lübnan Tarım Bakanı Abbas Hacı Hasan da o gün içerisinde yaptığı açıklamada “İlk belirlemelere göre, İsrail’in Lübnan’ın güneyine saldırıları sonucu en az 40 bin zeytin ağacı tamamen yandı.” dedi.

Beyaz fosforun kullanılması hususunda Lübnan Dışişleri Bakanı Abdallah Buhabib, 1 Kasım’da yaptığı açıklamada, ülkenin güney sınır bölgelerine beyaz fosfor bombası attığı suçlamasıyla İsrail’i, BM Güvenlik Konseyine şikayet etmeye kararlı olduklarını söyledi.

Uluslararası Af Örgütü 31 Ekim’de yaptığı açıklamada, incelenen delillerin İsrail’in sivillerin yaşadığı Lübnan’a ait Dahayra beldesine düzenlediği saldırılarda beyaz fosfor kullandığını gösterdiğini ifade etti.

Hizbullah’ın hedefinde İsrail’in askeri noktalardaki iletişim ağı var

Hizbullah ve İsrail ordusu arasındaki çatışmalar 120 kilometrelik sınır hattı uzunluğunda genellikle 4 kilometrelik derinlikte yaşanıyor. Şu ana kadar her iki taraf da İsrail ve Lübnan’ın iç kesimlerindeki büyük kentlere yönelik herhangi bir saldırı düzenlemedi.

Hizbullah yaptığı açıklamada, İsrail’in sınır hattı üzerinde yer alan 42 askeri noktasına saldırı düzenlendiğini ve hedefinde öncellikle “iletişim ağı ekipmanlarının” yer aldığını belirtmişti.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx