Fidan ve Yerapetritis’in görüşmesi Yunan basınında: Bizim için tek seçenek…

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan dün Yunanistan Dışişleri Bakanı Yerapetritis ile bir araya geldi.

Ege ve Doğu Akdeniz bağlamındaki sorunları Yunan mevkidaşı ile kapsamlı şekilde değerlendirdiklerini belirten Fidan, “Ege’de görüş ayrılıklarımız var. Bunları geçmişte istişari görüşmelerde de ele alıyorduk. Sürecin önümüzdeki dönemde yeniden başlaması üzerinde durduk. Sorunların çözümüne yeni yaklaşımlar getirme konusunda hemfikir oldu.” dedi.

Fidan ve Yerapetritis’in görüşmesi Yunan basınında geniş yer buldu.

ZOR BİR TANGONUN BAŞLANGICI

Kathimerini gazetesi “Zor bir tangonun başlangıcı” manşetini attı.

İki dışişleri bakanının görüşmesinin üç saat sürdüğünü ve iş birliği iradesinin teyit edildiğini yazdı.

2020 yazından itibaren Doğu Akdeniz’de artan gerilimin 1995’ten bu yana ilk kez Türk-Yunan ilişkilerinde eksen kaymasına yol açtığı yorumunu yapan Vasilis Nedos imzalı yazı, Ege Denizi’ndeki mevcut tabloyu ise ‘nihayet operasyonel bir sakinlik var’ cümlesiyle özetledi. Ege Denizi’ndeki anlaşmazlıkların suyun iki yakasında da farklı okunduğunu belirten analiz, yanı sıra Türk-Yunan farklılıklarının son yıllarda Balkanlardan Doğu Akdeniz’e, Orta Doğu’dan Kuzey Afrika’ya yayıldığını dile getirdi. Yazıya göre, Ankara Atina yönetiminin oyalama taktiklerini nedeniyle söz konusu sorunların çözümsüz kaldığını düşünüyor.

Türklerin ‘teori’yi seçen Yunanlılara göre kendilerini ‘pratik’ bir millet olarak tanımladığını vurgulayan analiz, şöyle devam etti:

“Elbette, diplomaside bütün bunlar izafi ve bir anda tersine dönebilir. Yine de Türkler demografi, ekonomi ve vaat ettiği potansiyeli temel alarak bu hareket gücünün kendileri için pozitif olduğuna inanıyor. Unutulmamalıdır ki, Batı Türkiye için birçok seçenekten biri ancak Yunanistan için tek seçenektir.”

VERİMLİ BİR TOPLANTI

Yunan devlet kanalı ERT ise liderler arasında verimli bir toplantı olduğundan bahsetti.

İki dışişleri bakanının önümüzdeki üç aylık yol haritası üzerinde mutabakata vardığını söyledi.

Bunun ilk önemli durağının ise Miçotakis ile Erdoğan’ın 18 Eylül’de New York’ta yapacağı görüşme olacağından bahsetti.

Ethnos gazetesi görüşmenin beklenenden uzun sürdüğüne dikkat çekti.

Haberde ‘Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Yorgos Yerapetritis’i Dışişleri Bakanlığı dışında sıcak bir şekilde karşıladı, hatta ona ilk adıyla seslendi ve sanki bir arkadaşıyla tanışmış gibi ona sarıldı’ dedi.

To Vima’nın manşeti ise ‘Türkiye ile üç düzeyde yol haritası’ oldu.

Haberde üç aşamalı yol haritası hazırlandığının altı çizildi ve Fidan’ın ‘Olumlu bir dönemi başlattık’ mesajına vurgu yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx