Ekran Kartları için Devrim: SK Hynix HBM4 Bellekler Geliyor

SK Hynix, yeni nesil HBM4 bellekleriyle birlikte 2026’da AI temelli GPU pazarına gireceğini açıkladı. Şirket, HBM4 teknolojisinde Micron ve Samsung firmalarına rakip olacak.

SK Hynix, HBM3e olarak bilinen 5. Nesil HBM destekli belleklerini bu yıl piyasaya süreceğini resmi olarak duyurdu. Şirketin bir başka planı ise HBM4 belleklerini 2026’da kullanıcılarla buluşturmak.

SK Hynix şirketinin başkan yardımcısı Chun-hwan Kim ise 31 Ocak’ta COEX’te düzenlenen SEMICON Korea 2024 etkinliğinde açılış konuşmasında planlarını açıkladı. Ayrıca “Yapay zeka hesaplama çağı ve üretken yapay zeka hızla ilerliyor. Üretken yapay zeka pazarının yıllık yüzde 35 oranında büyümesi bekleniyor.” ifadelerini kullandı.

Piyasadaki diğer bellekler gibi SK Hynix belleklerin de 2048 bitlik bellek arayüzüne ve 1,5 TB/s gibi aşırı büyük bir bellek bant genişliğine sahip olacağını belirtebiliriz.

NVIDIA ve AMD ise yeni ekran kartlarındaki büyük ilerlemeler ise HBM4 gibi ultra hızlı yeni nesil bellekler sayesinde mümkün olacak. SK Hynix, yeni nesil belleklerini 2026’da çıkarmayı hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir