Dünyanın en uzun adamıyla en kısa kadını buluştu

Mardin’in Derik ilçesine bağlı Dede köyünde yaşayan, 2 metre 51 santimetrelik boyunun yanı sıra 27,5 santimetre uzunluğundaki el ve 36,5 santimetrelik ayaklarıyla da 2009’da Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Sultan Kösen, bu rekoru 15 yıldır koruyor.

Kösen bu unvanları nedeniyle bugüne kadar 128 ülkeye 500’ün üzerinde seyahat gerçekleştirerek çeşitli programlarda Mardin’i ve Türkiye’yi tanıttı. Kösen, 25 Ocak’ta İtalya’da yapılan Guinness Rekorlar Kitabı’nın tanıtım lansmanına katıldı. Kösen, 2024 yılının Guinness Rekorlar Kitabı’nda da yerini aldı.

İtalya’daki programının ardından davet üzerine menajeri Mehmet Veysi Bora ile ABD’ye giden ve Kösen, burada 62,8 santimetre ile ‘dünyanın en kısa boylu kadını’ Hindistanlı Jyoti Amge ile bir araya geldi.

DAHA ÖNCE DE BULUŞMUŞLARDI

Sultan ve Jyoti, Mısır Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın daveti üzerine 2018’de Kahire’de bir araya gelmiş, Gize Piramitleri’ni ziyaret etmişti.

Kösen, “Guinness Rekorlar Kitabı’nda 2024 yılında da yer alarak rekorumun 15’inci yılını tescil ettirdik. Mardin’imizi ve ülkemizi, kültürümüzü, güzelliklerimizi dünyaya taşıyoruz. Ülkemizle gurur duyuyoruz, eminim ki tüm Türkiye de bizimle gurur duyuyor” diye konuştu.

Kösen’in menajeri Mehmet Veysi Bora da şunları söyledi: “Los Angeles kentindeyiz. Dünyanın yaşayan en uzun adamı unvanını 15 yıldır koruyan Sultan, dünyanın en kısa kadını Jyoti ile Los Angeles’ta bir araya geldi. Buradaki programlarımız sürüyor. Sultan ile Jyoti’nin bugün çekimleri başlayacak. Çok güzel geçiyor, yoğun ilgi görüyorlar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx