Çiğdem Mater, cezaevinde ped yerine tampon istedi: Doktor, “Türk kadını tampon kullanmaz” diyerek reddetti

Gezi davası tutuklusu yapımcı Çiğdem Mater, cezaevinden kaleme aldığı yazısında kadın olmanın zorluklarını dile getirdi. Mater, regl olduğunda ped yerine tampon kullanmak istediğini ancak doktorun “Türk kadını tampon kullanmaz” diyerek isteğini reddettiğini aktardı.

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Çiğdem Mater, “Kadınlar ceza infaz sisteminde ‘parantez içi'” başlıklı yazısında regl olduğunda yaşadıkları zorlukları anlattı. 

Mater, bianet‘te yayımlanan yazısında şunları kaydetti:

“Ben regl oluyorum, herhalde bu cezaevindeki kadınların yüzde 70’i falan gibi. Hadi devletin gözetimi altındaki kadınların temel ihtiyaçlarını karşılaması gerekliliğini pas geçelim, her şeyi kantinden alalım diyelim. Kantinde sadece ped var, tampon yok.

Tampon için dilekçe yazdım, talebim ‘Tampon bakanlık tarafından belirlenen ‘kantinde satılabilir ürünler’ listesinde olmadığı için’ reddedildi. Kadın doğum doktoruyla konuşayım, reçete yazsın diye düşündüm, iki haftada bir Sadi Konuk Hastanesi’nden gelen (erkek) doktor talebimi şöyle reddetti: ‘Türk kadını tampon kullanmaz.’ (Tamponun da milliyeti olduğunu anladığımız anlar.)

Şimdi mesela, kanıtlayamam ama eminim, kadınlar değil erkekler regl olsaydı, cezaevleri kantinlerinde pedden tampona, boy boy menstural cup’a, her bir şey satılırdı. Hayat tecrübesi konuşuyor! Anlayacağınız hayat, kadınlar için cezaevinde de çok zor, çocuklarıyla hapiste olanlara, hastalara, yaş almışlara, yabancılara hiç girmedim bile bakın!” 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx