Beyoğlu’nda durağında bekleyen yolculara otomobiliyle çarpmıştı: 22,5 yıl hapsi istendi

İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Ergün Gürdal ile müştekiler ve tarafların avukatları katıldı.

Adli Tıp Kurumu raporunda, kanında saptanan uyuşturucu madde etkisi altındaki sanığın emniyetli bir şekilde araç sevk ve idare edemeyeceği yönüne görüş verildiği bildirildi.

Müştekilerden Alpaslan Metin’in avukatı Şeyma Nur Kul, sanığın epilepsi hastası olduğu iddialarının suçtan kurtulmaya yönelik olduğunu belirtti.

Taleplerin alınmasının ardından cumhuriyet savcısı esasa ilişkin mütalaasını açıkladı.

Mütalaada, sanığın kendi idaresindeki kamyonetle yolda seyir halindeyken hakimiyetini kaybedip İETT durağında bekleyen yolculara çarpması sonucu Suzan Metin ve İlhami Metin’in hayatını kaybettiği, İbrahim Aydoğan, Tansel Ağaç ve Nuriye Karataş’ın ise yaralandığı anlatıldı.

Olayda yaralanan Sadık Çamurluayak’ın hastanede yaşamını yitirdiği, ancak ölümünün kaza nedeniyle değil hastalığı nedeniyle olduğu aktarılan mütalaada, Adli Tıp Kurumu raporuna göre sanığın olayda yüzde 100 kusurlu olduğu vurgulandı.

Mütalaada, sanıktan alınan kan örneğinde uyuşturucu madde tespit edildiği belirtilerek, sanığın “taksirle bir veya birden fazla kişinin ölümü ile birlikte bir veya birden fazla kişinin yaralanmasına neden olmak” suçundan 2 yıl 8 aydan 22 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Mütalaanın ardından savunma yapan sanık Ergün Gürdal, 50 yaşından sonra epilepsi hastalığına yakalandığını belirterek, “Biri beni uyarsaydı bu şekilde araba kullanmazdım. Esrarla ilgili olan değerlendirmeye de ‘kader’, ‘alın yazısı’ diyorum. Ayda yılda bir olan bir şeydi, pişmanım. İçeri girdikten sonra 5-6 ay kendimi toparlayamadım. Sonra detaylı savunma yapacağım. Tahliyemi istiyorum.” diye konuştu.

Mütaalanın ardından ara kararını açıklayan mahkeme, taraflara esas hakkındaki mütalaaya karşı beyanda bulunmaları için süre vererek duruşmayı erteledi.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Beyoğlu’nda 3 Eylül 2021 günü, sanık Ergün Gürdal’ın sevk ve idaresinde bulunan 42 GD 748 plakalı aracın hakimiyetini kaybettiği ve otobüs durağına çarptığı aktarılıyor.

İddianamede, kaza sonucunda 2 kişinin öldüğü, 5 kişinin yaralandığı belirtilerek, sanık Gürdal’ın kanında ise esrar maddesinin tespit edildiği anlatılıyor.

Sanığın uyuşturucu madde etkisindeyken trafiğe çıktığı ve kendi kusuru ile kazaya neden olduğu vurgulanan iddianamede, “Taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak” suçundan sanığın 2 yıl 8 aydan 22,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx