Bal Üreticileri Birliği Başkanı’nın Çocuğu Gibi Hissedeceksiniz: Balın Ne Kadar Ömrü Olduğunu Açıklıyoruz!

Senelerdir tartışılan ‘balın raf ömrü var mıdır?’ sorusunun cevabını sizler için araştırdık. Haydi sizi daha fazla meraklandırmadan içeriğimize geçelim…???

Kaynak:

Mısır’ın piramitlerini ortaya çıkaran modern arkeologlar, binlerce yıl öncesine dayanan, asla bozulmayan bal dolu kaplar gibi eserler bulmuşlardır.

Balın inanılmaz raf ömrüyle ilgili merakları, Hawaii’deki Big Island Bees’de arıcılar Garnett Puett ile Whendi Grad giderdi.

Dört nesildir geleneksel arıcılık yöntemlerini kullanarak 2 bin kovana bakarak arıcılık yapan Puett ve Grad’a göre bal uygun şekilde saklandığında asla bozulmaz.

Grad, Allrecipes ile yaptığı bir röportajda şöyle diyor: 

‘Bal kararabilir veya kristalleşebilir, ancak yine de yenilebilir’. 

Metal veya plastik kaplar balı oksitleyebilir ve ısı balın tadını değiştirebilir. Bu yüzden mutfağınızdaki herhangi bir ısı üreten elektronikten uzakta saklayın.

Daha da önemlisi, Grad’in dediğine göre, balı havasız bir cam kapta muhafaza etmek, fermante olmasını önlemek için önemlidir.

Kavanozdan alırken de temiz ve kuru şeyler kullanmaya dikkat edilmesi gerektiğine, nem kontaminasyonunun balı bozduğuna dikkat çekiyor.

Balın düşük nem içeriği, bakterilerin hayatta kalmasını engeller. Ve bakteri olmadan bal bozulmaz. Üstelik, bal diğer yiyecekleri bozan çoğu bakteri ve organizmaları uzak tutacak kadar asidiktir.

Dahası, arılar balın içine kendi enzimlerini ekler ve bu enzimler hidrojen peroksit üretir. Evet, yaraları tedavi etmek için kullandığımız antiseptik olan şey ile aynı şey…

Grad:

‘Çünkü bal doğal olarak antimikrobiyal özelliktedir. Tarih boyunca neredeyse her türlü zihin ve beden hastalığı için kullanılmıştır. Geçmişte, savaş alanlarında doktorlar, bakteri üremesini önlemek için balı askerlerin yaralarına sıkıştırırdı. Hatta bugün hastaneler, dirençli bakteri türlerini tedavi etmek için tıbbi kalitede bal kullanmaktadır,’.

Öyleyse, bal şişelerinde neden bir son kullanma tarihi var?

Bal yıllarca, hatta onlarca yıl yenilebilir, ancak doğal bir ürün olduğu için zamanla değişir. Bal için bu değişiklikler, renk koyulaşması, daha kalın kıvam ve farklı tat gibi şeyleri içerebilir.

Balda meydana gelen değişiklikler, fermantasyon belirtileri olmadığı sürece, aslında iyiye işarettir.

Bu balın yüksek kalitede olduğunu ayrıca pastörize edilmemiş olduğunu kanıtlar. Pastörizasyon, balın doğal mayalarını yok etmek için balı ısıtma işlemidir. 

Balın daha uzun süre daha pürüzsüz kalmasına yardımcı olur ve petekten bazı doğal kalıntıları uzaklaştırabilir, ancak gıda güvenliği için gerekli değildir.

Ticari olarak satılan ballardaki son kullanma tarihleri daha çok marketlerin daha yeni ve taze stokları sürdürmeleri için bir işaretleyicidir.

Çoğu bal, o tarih yaklaşmadan önce satılır, ancak ‘son kullanma tarihine’ birkaç ayı kalan bir şişe alırsanız, balın uzun süre iyi olduğuna rahatlıkla emin olabilirsiniz.

Bu nedenle, bir sonraki tatlıya bal eklediğinizde veya boğaz ağrısını hafifletmek için çayınıza koyduğunuzda, artık faydalarının sadece lezzetle sınırlı olmadığını bileceksiniz.

Ve artık istediğiniz kadar çok bal almanızı ve tüketmenizi haklı çıkarabilirsiniz çünkü balın bir ömrü yok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx