ABD’li Senatör Graham’dan Ukrayna için Afganistan hatırlatması: 10 kat kötü olur

AA

ABD’de Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Ukrayna’ya desteğin sürdürülmesini istiyor.

Graham, Ukrayna’dan çekilme ihtimalinin sonuçlarını Afganistan benzetmesi yaparak anlattı.

CBS televizyonuna konuşan Güney Carolina Senatörü Graham, Rusya’ya karşı Ukrayna’ya verilen desteğin önemiyle birlikte ülkenin güney sınırının güvenliğine de dikkati çekti.

“Ukrayna’dan desteği çekersek…”

Teröre karşı savaşta en büyük hatanın Afganistan’dan çekilmekle yapıldığını belirten Graham, “Ukrayna’dan desteği çekersek bu Afganistan’dan (çekilme kararından) 10 kat daha kötü olur.” dedi.

“Rusya yenilirse, Tayvan’ın işgali olasılığı azalır”

Ukrayna’ya fon sağlamayı durdurmanın Tayvan için ölüm cezası anlamına geldiğini söyleyen Graham, şöyle dedi:

Savaş küçülmek yerine büyüyor. Tayvan elden gidiyor. Ukrayna Rusya’yı yenebilirse Çin’in Tayvan’ı işgal etme olasılığı azalır ve Putin durdurulur.

Ukrayna’nın sınır güvenliği için finansmana destek

Graham, Kongre’de Cumhuriyetçilerin büyük çoğunluğunun Ukrayna’nın sınır güvenliği için finansman sağlanmasını desteklediğinin altını çizdi.

Graham, ABD’de federal hükümetin, finansman sağlayacak bütçe tasarısının hâlâ yasalaşmaması nedeniyle, kapanma sorunu yaşayabileceği 45 gün içinde Ukrayna’ya NATO müttefiki ülkelerin yardım edebileceğini, bugüne kadar Ukrayna’ya yapılan nakit yardımların ABD’den çok müttefik devletlerden gittiğini vurguladı.

Afganistan konusunda Biden’ı suçladı

Senatör Graham, sunucunun, eski Başkanı Donald Trump’ın Afganistan’dan çekilmek istediğini hatırlatması üzerine, Trump’ın bunu kişisel olarak “istese de” bu yönde karar almadığını belirtti.

Graham, “Teröre karşı savaştan bu yana yaptığımız en büyük hata Afganistan’dan çekilmek oldu.” dedi.

Meksika sınırının güvenliği

ABD’nin sınır güvenliği reformuna Demokratların destek vereceğini düşündüğünü belirten Graham, bunun paketiyle birleştirilmesi gerektiğini dile getirdi ve ekledi:

Sınırımızı düzeltmemiz gerektiğini söyleyenler haklısınız. Ukrayna’ya yardım etmemiz gerektiğini söyleyenler haklısınız. Ukrayna’ya finansman sağlamanın anahtarı, güvenlik sorunu yaşanan sınırla başa çıkmaktır.

107 bin Amerikalı, güney sınırından gelen fentanil zehirlenmesinden öldü. Ukrayna’da tek bir askerimizi bile kaybetmedik. Yani Amerika güvensiz bir güney sınırından işgal ediliyor.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx