Zekeriya Öz’ün de ortalarında bulunduğu 48 FETÖ’cü hakim ve savcıya iddianame

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi 48 eski hakim ve savcı hakkında ‘Poyrazköy Davası’ olarak bilinen davanın soruşturma ve kovuşturma sürecinde kumpas kurdukları gerekçesiyle yürütülen soruşturma tamamlandı. 

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan 45 sayfalık iddianamede 92 kişi ve kurum müşteki sıfatıyla yer alırken, ortalarında firari savcı Zekeriya Öz’ün de bulunduğu 48 hakim ve savcı ise kuşkulu sıfatıyla yer aldı. 

“HÜRRİYETLERİNİ HUKUKA MUHALİF HALDE KISITLADILAR” 

İddianamede 48 hakim ve savcının kamuoyunda ‘Poyrazköy Davası’ olarak bilinen davada, iddianameye mevzu müştekiler hakkında haksız yere gözaltı, yakalama üzere kararlar verdikleri belirtildi. 48 hakim ve savcının müştekiler hakkında hukuksal hiçbir olgu ortaya koymadan, soyut basmakalıp cümleler ile yakalama, isimli denetim, tutuklama kararı verdikleri ve bu biçimde hürriyetlerini hukuka muhalif halde kısıtladıkları kaydedildi. 

“GERÇEKTE OLMAYAN ÖRGÜTLENMENİN BULUNDUĞUNA DAİR ALGI OLUŞTURDULAR” 

İddianamede şüphelilerin Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde amiral, subay, astsubay ve personel olarak misyon yapan müştekiler ile sivil toplum kuruluşu yöneticisi ve üyesi olan müştekilere yönelik hazırlanan kumpasın hayata geçirilmesi için FETÖ/PDY terör örgütüne mensup kolluk vazifelileri ve bireyler ile fikir ve hareket birliği içerisinde hareket ettikleri belirtildi. Şüphelilerin mesleğin erdem ve onurunu bozan, mesleğe olan genel hürmet ve inancı gideren nitelikte hareketlerde bulunup gerçekte olmayan örgütlenmenin bulunduğuna dair algı oluşturdukları da iddianamede kaydedildi. 

FETÖ İLE TEMASLI BASIN YAYIN ÇALIŞANLARIYLA MÜŞTEKİLERİ İTİBARSIZLAŞTIRDILAR 

İddianamedeki 48 hakim ve savcının düzmece kanıtlar ile kâfi inceleme yapılmadan kasıtlı hazırlanan ve isimli süreci legalleştiren uydurma raporları kullandıkları da kaydedildi. 48 şüphelinin soruşturmalardaki ihbar ve bilgileri örgüt ile irtibatlı basın yayın organı çalışanlarına sızdırıp, ifşa ederek müştekilere olan inanç hissini sarsıp onları itibarsızlaştırdıkları iddianamede açıklandı. 

“ÖRGÜTÜN GAYELERİNİ GERÇEKLEŞTİRMEYE YÖNELİK DEVLETİN YARGI GÜCÜNÜ BİR SİLAH OLARAK KULLANDILAR” 

ÜST SEVİYE SUBAYLARI TASFİYE EDİLEREK YERLERİNE FETÖ ÜYESİ SUBAYLARI YERLEŞTİRDİLER 

Şüphelilerin hukuk güvenliğini ortadan kaldıran daha evvelce kurgulanmış soruşturmaları ve kovuşturmaları yürüttükleri, bunun sonucunda Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın üst seviye subaylarının tasfiye edilerek yerlerine FETÖ/PDY terör örgütü üyesi subayların yerleştirilmesine, bu subayların da 15 Temmuz 2016 günü Anayasal sistem ve legal hükümete karşı darbe teşebbüsünde bulunmalarına ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin caydırıcılığının zafiyete uğramasına sebebiyet verdikleri iddianamede kaydedildi. 

SİLAHLI TERÖR ÖRGÜTÜNÜN GAYELERİ DOĞRULTUSUNDA HAREKET ETTİLER 

48 eski hakim ve savcının yargısal faaliyetlerinde Anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdani kanaatine nazaran karar vermedikleri, bağımsızlık ve tarafsızlık prensipleriyle hiçbir biçimde bağdaşmayacak formda FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü yapılanmasının içerisine girerek, örgüt hiyerarşisi ve ideolojik bağlılık hisleri ile fikir ve hareket birliği içerisinde hareket ederek anılan silahlı terör örgütünün emelleri doğrultusunda hareket ettikleri belirtildi. 

İddianamede devrin özel yetkili savcıları firari şüpheliler Zekeriya Öz ve Fikret Seçen’in ‘özel hayatın kapalılığını ihlal etmek’, ‘haberleşmenin kapalılığını ihlal etmek’, ‘suç kanıtlarını yok etme, gizleme yahut değiştirme’, ‘kişisel bilgileri hukuka karşıt olarak ele geçirmek yahut yaymak’, ‘kamu görevlisinin resmi dokümanda sahteciliği’, ‘gizliliğin ihlali’, ‘suçluyu kayırma’, ‘kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’ ve ‘görevi berbata kullanma’ cürümlerinden 83 yıla kadar mahpusla cezalandırılması istenirken, başka sanıkların da farklı hatalardan değişen oranlarda mahpusla cezalandırılması talep edildi. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.