Zehirlenen muhalif lidere soruşturma

Zehirlenen muhalif lidere soruşturma

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Moscow Times, Rusya’da ağustos ayında zehirlenen ve Berlin’de tedavi olduktan sonra taburcu edilen muhalif lider Aleksey Navalni hakkında soruşturma yürütüldüğünü duyurdu. Habere göre, Moskovalı yetkililer, Navalni’nin 27 Nisan tarihinde Ekho Moskvy radyosuyla yaptığı söyleşide “hükümetin şiddet yoluyla devrilmesi için çağrı yapıp yapmadığını” inceliyor.

Soruşturmanın aleyhte sonuçlanması durumunda Navalni, beş yıla kadar hapis cezasıyla yargılanabilir. Navalni ise soruşturmayla ilgili, “Putin sığınağında oturuyor, çaresizce benim iyileştikten sonra Rusya’ya dönmememi istiyor. O kadar ki beni vatan hainliğiyle hapse atmakla tehdit ettikten sonra üstüne bir de suçlama eklemeye karar verdi” dedi.

Söz konusu söyleşide Navalni, hükümete koronavirüs tedbirleriyle ilgili önerilerini ilettiğini belirtmiş bunun üzerine programın sunucusu “Hükümet sizi sevmediği için tavsiye ettiğiniz önlemlere karşı çıkabilir” demişti. Navalni ise yanıt olarak, “Eğer rejimimiz sadece beni memnun etmemek için 60 milyon insanı aç bırakmayı tercih ediyorsa bu rejim devrilmeli, belki de şiddetle” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir