Z kuşağı, anksiyete atakları için ücretli izin istiyor

Z kuşağı, anksiyete atakları için ücretli izin istiyor

Milenyum kuşağı olarak bilinen 1981-1996 doğumlular bugün pek çok şirketin yönetici koltuğunda oturuyor. Kendilerinden sonra gelen Z kuşağını yönetiyorlar. Ancak her ikisi de modern zamanlarda büyümüş olmasına rağmen aralarında kuşak çatışması yaşanıyor. 30’larında olan yöneticiler, çalışma tarihinde duyulmamış talepler karşısında ne yapacağını şaşırıyor. Bazı yöneticiler yeni neslin hassasiyetlerine uygun davranabilmek için çalışanlardan ‘profesyonel yardım’ alıyor.

Giyim şirketi CEO’su Andy Dunn, yazdığı kitaptaki dili düzeltmesi için en genç çalışanından yardım alıyor.

CEO Lola Priego (31) dostane yaklaşımı yüzünden bazı çalışanların kendisine iş buyurmaya kalktığını söylüyor.

Çalışanlar, teknoloji şirketi kurucusu Ali Kriegsman’dan (30), anksiyete atakları için izin istiyor.

CEO Gabe Kennedy (30), çalışanların sekiz saatlik mesai için pazarlık ettiğini anlatıyor.

New York Times gazetesi, çoğu uzaktan çalışmaya uygun sektörlerdeki işverenlerin karşılaştığı sıra dışı talepleri derledi:

Anksiyete (kaygı bozukluğu) krizi tutan çalışanlar, ücretli izin istiyor. “Bügün çalışamayacak kadar kaygılıyım” diyorlar. Regl günlerini kramplı, ağrılı geçirenler de aynı talepte bulunuyor. Günlük tüm görevleri yerine getiren çalışanlar sekiz saatin dolmasını beklemeden mesaisini tamamlamış kabul edilmek istiyor. Irkçılık karşıtı veya iklim krizi gibi toplumsal meselelere karşı şirketin politik davranması için baskı yapıyorlar. Yazışmalarda emoji kullanan yöneticiler demode bulunuyor. Sadece profesyonel gerekçelerle emoji kullanmaları bekleniyor. Kendilerine hitap edilirken kullanılan ifadelerde cinsiyetçilik istemiyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.