YouTube, Shorts için yeni para kazanma özelliğini duyurdu

Son vakitlerde artan popülerliği ile gündemden düşmeyen TikTok, dünya genelindeki kullanıcı sayısını her geçen gün artırıyor.

Durum bu türlü olunca, öteki popüler sosyal medya şirketleri de TikTok’u büyük bir rakip olarak görüyor.

YouTube, kısa görüntü paylaşım özelliği Shorts’u 2020’nin sonlarında kullanıma sunmuştu. Dikey modda çekilmiş bir dakikaya kadar görüntülere müsaade veren Shorts, kısa müddet içinde epeyce başarılı oldu.

Shorts görüntülerine reklam geliyor

Google’ın reklam kısmının başındaki isim Jerry Dischler, YouTube Shorts’ta tıpkı Reels’da olduğu gibi reklamlar gösterileceğini açıklamıştı.

YouTube Shorts, yeni yılla birlikte YouTube İş Ortağı Programı’na katılacak. Bu karar, artık kısa görüntü üreten kullanıcıların reklam geliri elde edebileceği manasına geliyor.

YouTube, Shorts platformundan gelen gelirlerden yüzde 55’lik kesinti yaparak kalan kısmı içerik üreticilerine verecek.

Şirket, bu paranın bir kısmının platformda kullanılan müziklere gideceğini ve böylelikle içerik üreticilerinin kütüphanedeki istedikleri müziği kullanabileceğini söylüyor.

Geçtiğimiz yıl içerik üreticilerini Shorts görüntüsü yüklemeye teşvik etmek için 100 milyon dolarlık bütçe ayıran YouTube, şimdiye kadar bu paranın yüze 40’ını içerik üreticilerine dağıttı.

Platform, gelecekte Shorts ve reklamlar için daha fazla dayanak paketi oluşturacağını da söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.