Yeni Ticaret Bakanı Mehmet Muş’a Ruhsar Pekcan sorusu

Yeni Ticaret Bakanı Mehmet Muş’a Ruhsar Pekcan sorusu

Posted by

CHP’li Öztunç, eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın kendi şirketinden Bakanlığa piyasadan daha pahalıya dezenfektan satmasının ortaya çıkmasına ilişkin, yeni Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi

Yeni Ticaret Bakanı Mehmet Muş’a Ruhsar Pekcan sorusu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, “kendi bakanlığına aile şirketi üzerinden, piyasadan daha pahalıya dezenfektan satması” ile gündem olan Ruhsar Pekcan hakkında yeni Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Öztunç, “Sizden önceki Bakan’ın, bakanlığınıza şahsına ait şirketten 9 milyon TL’lik dezenfektan aldırdığı doğru mudur?” diye sordu.

ANKA’nın aktardığına göre, Ticaret Bakanlığı’nın, “Bu usulsüz uygulama hakkında kamuoyuna şeffaf bir şekilde, detaylı bir bilgilendirme yapması gerekliliğini” kaydeden CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Ali Öztunç’un, Bakan Muş’a sorduğu sorular şöyle:

► Bakanlığınıza 2019’den bugüne kadar yıllar itibarıyla alınan dezenfektan miktarları ne kadardır?
► Alınan bu dezenfektanlar için yıllar itibarıyla yapılan ödeme miktarları nedir? Alınan dezenfektanlar hangi ihale usulüne göre alınmıştır?
► Yapılan ihalelere kaç firma katılmıştır? Bu firmalar hangileridir? Bu firmaların şartnameye istinaden verdikleri teklifler nedir? Alınan dezenfektanların markası ve birim fiyatları nedir?

► Hangi firmalardan ne kadar dezenfektan alımı yapılmıştır?
► Sizden önceki Bakan’ın sahibi olduğu Nanoksia Biyoteknoloji ve Karon Mühendislik firmasının Bakanlığınıza sattığı ürünün Sağlık Bakanlığı’nca verilen ruhsatına bakıldığında ürünün başka bir firmada fason olarak üretildiği görülmektedir. Sağlık Bakanlığı’nca ruhsatlandırılmış ve benzer özelliğe sahip birçok ürün varken, neden fason üretim yaptırılan bir ürünü Bakanlık almıştır?
► Sizden önceki Bakan’ın, bakanlığınıza şahsına ait şirketten 9 milyon TL’lik dezenfektan aldırdığı doğru mudur?”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir