Visa, ABD’deki silah mağazalarındaki satışlar için ‘yeni ticari kod’ uygulayacak

Finansal hizmet şirketlerinden Visa Inc, ABD’deki silah mağazalarında yapılan satışları belirleyecek yeni bir ticari kod uygulayacağını bildirdi.

Merkezi ABD’de bulunan Visa Inc’den yapılan açıklamada, Uluslararası Standardizasyon Örgütü’nün (ISO) silah mağazalarındaki satışlarda takibi kolaylaştıracak Satıcı Kategori Kodu (MCC) evvelki gün kabul ettiği anımsatıldı.

Şirketin açıklamasında, ISO’nun kabul ettiği “yeni ticari kodun” hayata geçirileceğini ve ilgili satışların farklı bir biçimde sınıflandırılacağını duyurdu.

Açıklamada şirketin kuralları gereği, Visa ödeme ağındaki tüm yasal ticaretin korunacağı vurgulandı.

Visa Inc’in akabinde finansal hizmet şirketleri Mastercard ve American Express de silah mağazalarında yapılan satışları farklı sınıflandırmayı planladıklarını duyurdu.

Silah mağazalarında yapılan satışlar, daha evvel “genel satış” kategorisinde ele alınıyordu.

Uluslararası ödeme sistemlerinin yeni kod kararının, silah satışında bir nevi takip sistemi olarak işlemesi öngörülüyor.

ABD’DE HER 100 BİN ŞAHISTAN 4’Ü SİLAH ŞİDDETİ SONUCU ÖLÜYOR

Söz konusu şirketler, tüccarlar ile bankalar ortasında aracı pozisyonunda bulunuyor. Çıkardıkları kartlarla silah mağazalarında satışlara müsaade verip vermeme kararı ise bankalara bağlı.

New York Belediye Lideri Eric Adams, silah satışının süratle yayılmasını önlemek için grubuyla yaptığı çalışmaları basınla paylaştığı 30 Ağustos tarihli açıklamasında kredi kartı şirketleri American Express, Mastercard ve Visa yöneticilerinden silah mağazalarındaki satışlarda, takibi kolaylaştıracak MCC kodu uygulamasına dayanak vermelerini istemişti. Adams, “Birisi gübre satın alsa bu kod uygulamasını yapıyoruz öteki birçok eseri satın aldığınızda da bu özel kodu uygulamasına sahibiz. Pekala silah satın aldığınızda neden bu kodu alamıyoruz? Bu gerçek bir sorun” şeklinde konuşmuştu.

New York Belediye Meclisi üyeleri daha evvel kredi kartı kuruluşlarına silah satan mağazalar için de MCC kodu uygulamaları için bir mektup göndermiş lakin bu teklifleri olumlu karşılanmamıştı.

Mektupta, silah mağazalarının, bilhassa büyük ölçüde ateşli silah yahut mühimmat alımları için Memleketler arası Standardizasyon Örgütü tarafından belirlenen 4 basamaklı MCC kodu uygulamasına geçmeleri durumunda, büyük taarruz ve katliam planlayan şüphelilerin takibinin kolaylaşacağı ve güvenlik kuruluşlarının rapor takibi yapabileceği belirtilmişti.

Dünyada her yıl toplu silahlı atak görülen tek ülke olan ABD’de, her 100 bin bireyden 4’ü silah şiddeti sonucu hayatını kaybediyor.

Ülkede yalnızca okullara her yıl düzenlenen onlarca silahlı hücumda yüzlerce kişi hayatını kaybediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.