Uzmanından ‘incir egzaması’ uyarısı

İncir dermatitin ekseriyetle bahar ve yaz aylarının gelmesi ile görülme sıklığının arttığına dikkat çeken Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Hasret Ekiz, incir dermatitinin ham incir yahut incir yapraklarının sütü ile temas eden şahısların derisinde, güneş ışığındaki UVA’nın tesiriyle, furokumarin isimli ışığa hassas bir hususun neden olduğu fototoksik tepkiye (fitofotodermatit) verilen isim olduğuna dikkat çekti.

Ekiz, “Genellikle bahar ve yaz aylarının gelmesiyle görülme sıklığı artmaktadır. Yalnızca incir ile değil, fotoaktif kumarin içeren diğer birtakım öteki bitkiler (limon, kereviz, yaban havucu) ile de benzeri semptomlar ortaya çıkabilmektedir” diye konuştu.

DERİDE SIVI DOLU KABARCIKLAR FORMUNDA ORTAYA ÇIKAR

İncir dermatitinin nasıl oluştuğuna da değinen Doç. Dr. Hasret Ekiz, “Deri bulgusu olarak bedenin açık olan yerlerinde ve bilhassa de incir ağacı kısımları yahut incir meyvesi yahut sütü ile temas eden bölgelerde birinci evvel sızlama, güneş yanığı hissi, ağrı ve daha sonra da kaşıntı hissi ortaya çıkmaktadır. Sonra da deri lezyonları görülmektedir. Deri lezyonu olarak eritem (kızarıklık), ödem (şişlik), veziküller ve büller dediğimiz içi sıvı dolu kabarcıklar ortaya çıkabilmektedir.

Tuhaf çizgiler, yapay formlar bilhassa kollar, bacaklar ve yüz bölgesi üzere bedenin açık olan yerlerinde sık görülmektedir. Teşhis konulmasında hastanın hikayesi (bahçede güneş altında çalışmak, incir yahut değişik ot teması) ve tipik deri lezyonlarının varlığı çoklukla yeterlidir” formunda konuştu.

DOĞRU TEŞHİS İLE KISA MÜDDETTE GÜZELLEŞMEK MÜMKÜN

İncir dermatitinin gerçek teşhis ve uygun tedavilerle kısa müddette lezyonlarının gerilediğini, lakin güzelleşen yerlerde uzun müddet devam edebilen hafif bir koyu renk değişikliği kalabildiğini söyleyen Doç. Dr. Hasret Ekiz, tedavi yolları ile ilgili şunları söyledi:

Tedavide ıslak pansumanlar, topikal (cilde sürülen) yahut sistemik glukokortikoidler, antihistaminik stili ilaçlar kullanılmaktadır. Her yıl ilkbaharda, yaz ve sonbaharın başında incire bağlı birçok fitofotodermatit hadiseleri görülmektedir. Bu olaylar bazen yanlış teşhis alabilmekte ve tedavileri gecikebilmektedir.

Bu nedenle, hastalar incirin fitofotodermatit yapabileceği konusunda bilinçlendirilmeli, bahçeye yahut açık alanlara giderken daha dikkatli olmaları konusunda uyarılmalı, rastgele bir deri lezyonu ortaya çıkması halinde en yakın dermatoloji uzmanına başvurmaları söylenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.