Uzman ve başöğretmenlik eğitim programı müracaatları başladı

Türkiye’de birinci defa düzenlenencek olan uzman ve başöğretmenlik eğitim programı için, müracaatlar başladı.

Ulusal Eğitim Bakanlığı’nca yapılan açıklamada eğitim programı müracaatları Ulusal Eğitim Bakanlığı Bilgi Süreç Sistemi (MEBBİS) üzerinden, 10 Haziran’a kadar devam edeceği aktarıldı.

Öğretmenlik Meslek Basamakları İmtihanı hakkında oluşturulan takvime nazaran, uzman öğretmenlik eğitimleri 18 Temmuz-5 Eylül, başöğretmenlik eğitimleri de 18 Temmuz-19 Eylül ortasında gerçekleştirilecek. Yazılı imtihan için 26 Eylül-3 Ekim ortasında müracaat yapılabilecek.

İmtihan 19 Kasım’da 81 vilayette yapılacak

Öğretmenlik Meslek Basamakları İmtihanı 19 Kasım’da 81 vilayette gerçekleştirilecek. İmtihan sonuçları 12 Aralık 2022’de duyurulacak.

Sertifika almaya hak kazanan öğretmenlerin sertifikaları 4 Ocak 2023’te düzenlenecek ve uzman öğretmen/başöğretmen unvanı alan öğretmenler, 15 Ocak 2023’ten itibaren bu unvanlar için öngörülen eğitim öğretim tazminatından yararlandırılacak.

Uzman Öğretmenlik Eğitim Programı’na, yazılı imtihana müracaat tarihinin son günü prestijiyle adaylık dahil öğretmenlikte 10 yıl hizmeti bulunan öğretmenler, Başöğretmenlik Eğitim Programı’na ise yazılı imtihana müracaat tarihinin son günü prestijiyle uzman öğretmenlikte en az 10 yıl hizmeti bulunan uzman öğretmenler başvurabilecek.

Kaidelerin karşılanması, komitelerce pahalandırılacak

Bakanlığa bağlı resmi eğitim kurumlarında, öğretmen/uzman öğretmen olarak misyon yapanlardan Uzman Öğretmenlik Eğitim Programı ve Başöğretmenlik Eğitim Programı’na müracaatta bulunanların kaideleri taşıyıp taşımadıkları, Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Meslek Basamakları Yönetmeliği çerçevesinde oluşturulan vilayet kıymetlendirme komitesince pahalandırılacak.

Belirlenen üç alandan en az birini yapabilmeleri gerekmekte

Uzman öğretmen ve başöğretmen unvanları için müracaatta bulunacak öğretmenler/uzman öğretmenlerde aranan kaidelerden biri olan mesleksel gelişim çalışmaları, Bakanlığa bağlı resmi eğitim kurumları ve özel öğretim kurumlarında misyon yapan tüm branş/alan öğretmenlerinin her bir alandaki misyonlardan en az birini yapabilecekleri halde “Eğitim Öğretim ve Rehberlik Çalışmaları, İdareye İştirak Çalışmaları ve Araştırma Geliştirme Çalışmaları” olmak üzere üç alan olarak belirlendi.

Ulusal Eğitim Bakanlığına bağlı resmi eğitim kurumları ve özel öğretim kurumlarında vazife yapan öğretmen/uzman öğretmenlerden uzman öğretmen/başöğretmen unvanı için müracaatta bulunacakların mesleksel gelişim çalışmalarını tamamlayabilmeleri için üç çalışma alanından en az ikisinden birer çalışma yapmaları gerekecek.

Başöğretmen unvanı için belirlenen mesleksel gelişim çalışmaları, uzman öğretmen unvanı için de geçerli sayılacak.

Uzman öğretmenlere 1342 TL ek ödeme yapılacak

Öğretmenliğin meslek meslek olarak birinci sefer tanımlandığı Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun 14 Şubat 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmasının akabinde, Aday Öğretmenlik Ve Öğretmenlik Meslek Basamakları Yönetmeliği yayımlandı.

Bakanlıkta meslekte 10 yılını dolduran öğretmenlere 180 saatlik kurs ve yapılacak imtihanla uzman öğretmenlik meslek basamağı ile hem bir derece hem de bugünün kurallarında 1342 lira bir ek ödeme yapılacak. Bu kapsamda Ulusal Eğitim Bakanlığında vazife yapan yaklaşık 500 bin öğretmen uzman öğretmenliğe başvurabilecek.

Bu öğretmenlerin tamamı, rastgele bir kontenjan kısıtlaması olmadan uzman öğretmenlik eğitimlerine ve daha sonra imtihanına katılma hakkı elde edecek.

Başöğretmenlere 2 bin 684 lira artış

Uzmanlıkta 10 yılını dolduran öğretmenlere de 240 saatlik bir kurs yapılacak ve imtihanla başöğretmenlik meslek basamağı ile ayrıyeten bir derece daha ve maaşlarında da yeniden bugünün kaidelerinde 2 bin 684 lira artış sağlanacak. Bu kapsamda mevcut 75 binin üzerindeki uzman öğretmen, başöğretmenliğe müracaat hakkı kazanmış olacak.

Artışlar 15 Ocak 2023 tarihinde yürürlükte

Bu öğretmenler için de eğitimler ve imtihan için rastgele bir kontenjan kısıtı bulunmuyor. Öte yandan öğretmen maaşlarına mesleklerine nazaran yansıyacak artışlar, memura verilecek her güzelleştirmeden etkilenecek biçimde 15 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe girecek.

Yazılı imtihandan muaf olacak öğretmenler

Kanuna nazaran, lisansüstü eğitimini tamamlayan öğretmenler, uzman öğretmen unvanı için öngörülen; doktora eğitimini tamamlayan uzman öğretmenler ise başöğretmen unvanı için öngörülen yazılı imtihandan muaf tutulacak. Ulusal Eğitim Bakanlığı bünyesinde hala 2 bin 234 doktorasını yapmış, 115 bin 257 yüksek lisansını tamamlamış öğretmen vazife yapıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.