Uyku Durumunuz Sıhhatiniz Hakkında Nediyor? İşte Uyku Durumunuzun Sizin İçin Söyleyebileceği Şey Bu…

Uyumak vücudunuz ve zihniniz için çok değerlidir. Bir bakıma kendini şarj ediyorsun. Bu nedenle uyku yoksunluğunun olumsuz sonuçları olabilir, hafızanızı, konsantrasyonunuzu, reaksiyon verme sürenizi, kararlılığınızı, hislerinizi ve fizikî sıhhatinizi etkileyebilir. O yüzden uyumak her insan güzel geliyor. Fakat yalnızca bu değil, uyku durumunuzun da bedeniniz üzerinde olumlu yahut olumsuz bir tesiri olabilir.

DİNLENME

Her gece en az altı saat uyumaya çalışın. Araştırmalar, altı saatten az uyumanın, tüm gece uykusunu atlamak kadar sizin için makûs olduğunu göstermiştir. Bu ortada bir olsa sorun değil, lakin iki hafta çok az uyuduktan sonra bile zihninizde ve bedeninizde bir fark göreceksiniz. Sıkıntı bir geceden sonra olağan biçimde çalıştığınızı düşünebilirsiniz, lakin aslında durum bu türlü değil.

UYKU POZİSYONU

Tüm insanların uyku konumu üç kategoriye ayrılabilir: yüzüstü uyuyanlar, sırtüstü uyuyanlar ve yan yatarak uyuyanlar. Uyuduğunuz durum zihniniz ve vücudunuz için düzgün olabilir, fakat tıpkı vakitte rahatsızlıklara da neden olabilir. Pekala uyumak için en âlâ konum nedir?

SIRT ÜSTÜ UYUMAK

Sırt üstü uyuyor musun? O vakit şanslısın zira bu uyumak için en sağlıklı pozisyon! Sırt üstü uyumak omurganız için yeterlidir, zira hoş bir halde hizalanacaktır. Bu konum sırtınızdaki ve boynunuzdaki kaslarda çok az gerginliğe neden olur. Üstelik bu durum cildiniz için en güzelidir. Yüzünüzde yan ya da yüzüstü uyuyanlar kadar süratli kırışıklıklar ve lekeler oluşmaz. Bu konum bayanlar için de yeterlidir zira sırt üstü uyumak göğüs kırışıklıklarını ve sarkık göğüsleri önleyecektir. Tek dezavantajı horlamayı kötüleştirmesidir.

YAN YATARAK UYUMAK

Sizde yan yatarak uyuyanlardanmısınız? Ozaman mutlaka tek sen değilsin zira bu en yaygın uyku durumu. Yan yattığınızda kol ve bacaklarınızda ağrı gelişebilir zira daima bir tarafta yatıyorsunuz. Sağ tarafınıza yatmak da sindirim ve mide ekşimesi için dezavantajlıdır. Uygun tarafı: yan yatarak uyumak kan sirkülasyonunu güzelleştirir ve horlamayı azaltır.

YÜZÜSTÜ UYUMAK

Yüz üstü uyuyanlara makus bir haberimiz var. Bu durum en sıhhatsiz olanıdır. Başınız büsbütün döndüğü için boyun şikayetleri ve sırt problemleri geliştirirsiniz. Omurganız garip bir durum almalıdır, bu da daha fazla savurmanıza ve dönmenize neden olur. Bu nedenle uykunuz daha fazla bölünecektir. Ayrıyeten tok karnına uyumayı denerseniz hiç güzel olmayacak! Tekrar de horlamayı azaltıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.