Ünlü ekonomistten çarpıcı sav: ‘Merkez Bankası çatır çatır para basıyor!’

Ekonomist Cihan İhtilal Zelyut, Halk TV’de Can Coşkun’un sunduğu ‘Haber Masası’ programında kurdaki ve enflaysondaki yükselişe ait değerli açıklamalarda bulundu. 

Zelyut,katıldığı programda kurdaki yükselişin iç ve dış nedenlerle iki başka başlıkta incelenmesi gerektiğini söyledi. İç nedenin rezerv erimesi olduğunu aktaran Zelyut, AKP’nin ithalat bazlı üretim yapmasının rezerv erimesine, bunun da cari açığa sebep olduğunu açıkladı. 

Cari açıktaki artışın dolar kıtlığına sebep olduğunu söyleyen Zelyut bu yıl geçen yıla oranla yüzde 136 cari açık verildiğini hatırlattı.

Enflasyonun da dolar kurunu artırdığına değinen Zelyut, “Enflasyon bir ülkede ne kadar yükselirse o ülkenin ulusal parası o kadar paha kaybeder. Enflasyon üst gitgide dolar/TL’deki kayıpların oluşması pek doğal” sözlerine yer verdi.

“SORUMLU ERDOĞAN VE MERKEZ BANKASI”

Ekonomist Zelyut, dolar/TL’deki üst istikametli hareketin sorumlularının AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Merkez Bankası olduğunu söyledi. 

Merkez Bankası’nın siyasi iradeye uyarak siyaset faizini 14 baz puanda tutmasının yanında bir yanılgısının daha olduğunu söz eden Zelyut “Merkez Bankası çatır çatır para basıyor!” dedi.

Zelyut’un Merkez Bankası datalarından elde ettiği bilgilere nazaran banka, bu yıl başına nazaran yüzde 20  geçen yıla oranla yüzde 50 para ölçüsünü arttırdı.

Basılan para ölçüsünün ekonomik büyüme sağlamadığına değinen Zelyut, basılan paranın yanlış faiz siyasetiyle birleşerek enflasyon yarttığına ve bütün bu gelişmelerin kuru yükselttiğine değindi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.