TÜGVA yöneticisine “erkek çocuğa cinsel istismar” davası

TÜGVA Kastamonu Ortaokul Koordinatörü Rıdvan Kara’ya (24), 16 yaşındaki bir erkek çocuğa tecavüz ettiği gerekçesi ile 23 yıl hapis istemiyle dava açıldı. Tanık olarak dinlenen çocukların ifadeleri, istismara uğrayan çocuk sayısının daha fazla olduğuna işaret ediyor. Sanık ilk duruşmada tahliye edildi. Aile karara tepki gösterdi.

Halk TV’den Dinçer Gökçe’nin haberine göre, Anadolu 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya göre, Kara, İstanbul Pendik’te aynı mahalleden birkaç çocuk ile yakın temas kurdu. Kara, anılan çocuklardan bazıları ile de halı saha maçlarında tanıştı. Kara, yakın temas içinde olduğu çocuklardan bir kaçı ile ilgili ‘özel bir bilgi’ edindi. Dava dosyasına göre bu da, bir cemaat yurdunda kalan bu çocuklardan bazılarının birbirlerine yönelik ‘cinsel’ temaslarının olduğu şeklindeydi.

Haberi aldı çocuklara şantaja başladı

Kara, edindiği “haber” üzerine anılan çocukları farklı zamanlarda semt parkına çağırarak onlara, görünürde, nasihat etme başladı. Kara’nın kendilerine ‘iyi niyetli’ yaklaştığını düşünen çocuklar ise, yurtta yaşadıklarına ilişkin, ayrıntılı olmasa da, anlatımda bulundu. Kara, bu esnada tüm konuşmaları kaydetti. Ve bu kez, tek tek görüştüğü çocuklara, “Yaşadığın cinsel beraberliği benimle de yaşayacaksın” dedi. Kara, duruma tepki gösteren çocukları ise, elindeki ses kaydını ailesine dinletmekle tehdit etti.

Suçlamaları kabul etmedi

S.N.M.’nin şikâyeti üzerine tutuklanan Rıdvan Kara hakkında, “Çocuğun nitelikli cinsel istismarı” ve “şantaj” suçundan 23 yıla kadar hapis istemi ile dava açıldı. Davanın ilk duruşması geçen 5 Temmuz’da yapıldı. Tutuklu bulunan Kara, duruşmaya SEGBİS ile katıldı. Kara, suçlamaları kabul etmedi, tanık beyanlarının ise çelişkili olduğunu söyledi. Duruşmada, şikâyetçi çocuğun iki arkadaşı tanık olarak dinlendi.

Öğretmenin ihbarı ile ortaya çıktı

Davanın açılmasını sağlayan isim olan Rehber Öğretmeni N.Y. (29) ise tanık ifadesinde, şöyle konuştu:

“Ben dosya kapsamında bir tutanak tutmuştum. Bunun üzerine soruşturma başladı. S.N.M. yaşadığı cinsel deneyimle ilgili bana çok ayrıntılı bir şey anlatmadı. Ben de çekingenliğini gördüğümden detayını sormadım. Bana, mahalleden birisi olduğunu ve bu kişinin ismini söylemekle durumu anlattı. Birkaç defa farklı zamanlarda cinsel birliktelik yaşadığını söyledi. Ancak bir defasında cinsel ilişki sırasında canının acıdığını söyledi. Ben de açıkça bir birleşme oldu mu diye sordum. O da olmadı ancak canım acıdığı için geri çekildi dedi. Durumu tespit edip, ihbarda bulundum.” 

Mahkeme ilk duruşmada tahliye etti

Duruşmada söz alan sanık avukatı, şikâyetçi çocuğun ifadelerinin çelişkili olduğunu öne sürdü. Avukat, müvekkilinin cinsel organının da kapsayan bir ameliyat geçirdiğini, anılan ameliyat sonrası tek testisinin olmadığını kaydetti.

Duruşma savcısını, Rıdvan Kara’nın tutukluluğunun devamı yönünde talepte bulundu. Duruşma sonrası kararını veren mahkeme, Kara’yı, yurtdışına çıkış yasağı şartı ile tahliye etti.

Haberin tamamını okumak için

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx