Temsilci atamayan sosyal medya şirketlerine 30’ar milyon ceza kesildi!

Sosyal medya devlerine Türkiye’de ofis açmayı zorunlu kılan yasal düzenlemenin ardından 30’ar milyon TL’lik ikinci cezalar da kesildi. Şirketlerin temsilci atamaması halinde Ocak ayında reklamları kısıtlanacak, daha sonra da internet bant genişliği daraltılacak.

Temsilci atamayan sosyal medya şirketlerine 30'ar milyon ceza kesildi!

1 Ekim’de yürürlüğe giren, sosyal ağlara yeni yükümlülükler yetiren yasa nedeniyle geçen ay 10’ar milyon TL ceza kesilen sosyal medya şirketlerine, Türkiye’ye temsilci atamadıkları için ikinci adım olarak 30’ar milyon TL’lik cezalar da kesildi.

Bloomberg’e konuşan üst düzey bir hükümet yetkilisinin verdiği bilgiye göre, Türkiye’nin resmi bir temsilci bulundurma şartını tanınan sürede yerine getirmeyen Facebook, Twitter, YouTube, TikTok ve Instagram’a ikinci yaptırım olan 30’ar milyon TL’lik cezalar kesildi.

Bugüne kadar yalnızca Rusya’nın sosyal medya platformu VKontakte (VK) temsilci bildiriminde bulundu. Yeni cezalar için şirketlere bildirimler yapılmaya başlandı.

Şirketlere belirtilen sürede bildirim yapmadıkları için geçen ay 10 milyon TL’lik cezalar kesilmişti. Şirketler temsilci bildirmeme tavırlarını sürdürürlerse, gelecek ay Türkiye’deki vergi mükelleflerinin söz konusu şirketlere reklam vermesi yasaklanacak.

Reklam yasağının verildiği tarihten itibaren 3 ay içinde gerekli yükümlülükleri yerine getirmeyen şirketler hakkında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, sosyal ağ sağlayacısının internet trafiği bant genişliğinin yüzde 50 daraltılması için sulh ceza hakimliğine başvurabilecek. Bu ceza da yüzde 90’a kadar artabilecek.

Şirketler cezanın ardından 1 ay içinde, temsilci bildirir ve cezayı öderlerse cezalar 4’te 1 oranında düşecek.

NETFLİX OFİS AÇACAK

Dijital içerik platformu Netflix ise, söz konusu cezadan hemen önce bugün, İstanbul’da ofis açacağını duyurdu. Ofisin 2021 yılının ikinci yarısında açılması bekleniyor.

NE OLMUŞTU?

Temmuz’da Meclis’ten geçen ve 1 Ekim’de yürürlüğe giren yasa, “sakıncalı içeriklerle” ilgili muhataplık sorununu aşmak için Türkiye’den erişimi 1 milyonu aşan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılarına Türkiye’de temsilci bulundurma zorunluluğu getiriyor.

Söz konusu düzenleme nedeniyle, Türkiye’de de en popüler sosyal ağlar olan Twitter, Facebook, Youtube, TikTok’un da aralarında bulunduğu sosyal ağların temsilci ataması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir