Tayvan krizinde korkutan gelişme: Çin çok sayıda balistik füze fırlattı

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretiyle bölgede büyüyen krizde Çin’den kaygı yaratan bir atılım geldi.

ABD idaresinin üç numaralı ismi olan Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyareti sonrasında bölgede tansiyon giderek tırmanıyor. Çin, bugün başlattığı tatbikatla adayı adeta kuşatma altına alırken tansiyonu tırmandıracak bir haber daha geldi.

Tayvan, Çin’in adaya çok sayıda balistik füze fırlattığını açıkladı. Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Çin Halk Kurtuluş Ordusu lokal saatle 13.56’da kuzeydoğu ve güneybatıdaki karasularımıza çok sayıda Dongfeng balistik füze fırlattı. Savunma sistemlerimiz devreye girerken, durumu çeşitli araçlarla izledik. Bölgesel barışı tehlikeye atan bu tıp mantıksız hareketleri kınıyoruz” sözleri kullanıldı.

Tayvan Dışişleri Bakanlığı da Çin füzelerinin bölgenin güvenliğini tehdit ettiğini ve tansiyonun daha da yükselmesine yol açtığını bildirdi.

BÖLGEDE BUGÜNE KADARKİ EN BÜYÜK TATBİKAT

Pelosi’in Tayvan ziyaretini “Tek Çin” unsurunun ihlali olarak gören Çin, bu sabah Tayvan’a en yakın 6 noktada gerçek füze ve mermilerin kullanıldığı bir tatbikata başlamıştı. Bunun “Tayvan’ın etrafındaki denizlerde bugüne kadar yapılmış en büyük askeri tatbikat” olduğu bildirilmişti.

Tayvan krizi ve Çin’in dev tatbikatı bölgede gündemin birinci sırasına yerleşti.

Çin Doğu Harekat Alan Komutanlığı’ndan yapılan son açıklamada, tatbikat kapsamında gerçek mühimmat kullanılarak uzun menzilli füze atışları yapıldığı ve farklı çeşitlerde konvansiyonel füzeler fırlatılarak Tayvan’ın doğusundaki gayelerin muvaffakiyetle vurulduğu kaydedildi. Çin devlet medyası, 7 Temmuz’a kadar devam edecek tatbikatlar esnasında Dongfeng-17 orta menzilli hipersonik füzeler ve Dongfeng-11 kısa menzilli balistik füzeler dahil olmak üzere farklı çeşitlerde füzeler kullanılacağını belirtti.

Tayvanlı yetkililer, Çin savaş uçaklarının Tayvan üzerinde uçtuğunu açıklarken ordunun teyakkuz halinde olduğu belirtiliyor. Açıklamalarda, “Tayvan, Çin hava gücünün sondaki hareketini takip etmek için füze sistemi yerleştirdi. Tayvan donanma gemileri hududa yakın bir noktada Çin’in denizdeki faaliyetlerini izliyor” denildi.

YILLARDIR SÜREN ÇİN-TAYVAN KRİZİ

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyareti, Çin ve Tayvan ortasında yıllardır süren tansiyonu tırmandırdı.

İki ülke ortasındaki kriz, 1940’lara kadar uzanıyor. Çin hükümeti, Tayvan’ın bağımsızlığını reddediyor ve bu ülkeyle münasebet kuran ülkelere sert reaksiyon gösteriyor. 1970’lerden itibaren Tayvan’ı resmi olarak tanıyan ülke sayısı 15’in altına düşerken Türkiye de Tayvan’ı resmi olarak tanıyan ülkelerden biri değil.

Başta çip üretimi olmak üzere birçok alanda gelişen Tayvan’ı tekrar Çin’e katmak isteyen Devlet Lideri Şi Cinping’in atılımları son periyotta tansiyonu tırmandırdı. Sık sık ada etrafına savaş uçaklarını gönderen Çin’in Tayvan’ı işgal etmeye hazırlandığı savları da uzun müddettir gündemde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.