Tam kapanma olmazsa, vaka sayısı azalsa bile ölümler sürecek

Tam kapanma olmazsa, vaka sayısı azalsa bile ölümler sürecek

HABER MERKEZİ

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı günlük vaka sayılarında düşüş var. 7 Nisan’dan bu yana 50 binin üzerinde seyreden, bazı günlerde 60 binin üzerine çıkan, 21 Nisan’da 61 bin 967 olarak açıklanan günlük vaka sayısı, önceki gün 50 binin altına düştü. Turkuaz tabloya göre 23 Nisan’da ülkede 49 bin 438 yeni vaka tespit edildi.

Türkiye’nin Wuhan’ı haline gelen İstanbul’da da vakaların azaldığı iddia ediliyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önceki akşam yaptığı açıklamada, “İstanbul’da vaka sayılarında yaklaşık yüzde 20 düşüş oldu. Polikliniklerde ve yatan hasta sayısında da düşüş var. Ancak yoğun bakım yükü devam ediyor. Kısıtlamalara uyum hissedilmeye başlandı. Birlikte başaracağız” dedi.

Öte yandan Türk Tabipleri Birliği, (TTB) “Vaka sayısında düşüşten bahsetmek, açıkça toplumu aldatmaktır” açıklaması yaptı. TTB, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, belediyelerin verilerine göre İstanbul’da ve diğer illerde meydana gelen ‘fazladan ölümler’de son hafta yaşanan artışa dikkat çekti.

BirGün’e konuşan İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Güray Kılıç ise şu değerlendirmede bulundu: “Bakan Koca’nın açıklamasına göre İstanbul’da vaka sayısının yüzde 20 azalması, tablonun ağırlığını hafifletmiyor. Şu anda İstanbul’da hastaneler yetmiyor, sağlık sistemi çökmüş durumda. Hastanede yatması gereken çok sayıda insan evde yatıyor. Hastanelerin rahatlaması, insani bir duruma gelebilmesi için tereddütsüz en az iki hafta kapanmak zorundayız. Başka seçenek yok. Aksi durumda vakalar azalsa bile ölümler artarak sürecek. ‘Kısmi kapanma’ denilen tedbirlerle vaka sayısında azalma sağlandıysa bayramı da içine alacak şekilde iki haftalık tam kapanmayla ve aşılamayı da hızla tamamlayarak durumu bir nebze kontrol altına alabiliriz. Elbette ardından kontrollü şekilde açılmanın sağlanması da büyük önem taşıyor.”

tam-kapanma-olmazsa-vaka-sayisi-azalsa-bile-olumler-surecek-868528-1.

***

İstanbul’da bir haftada bin 117 ‘fazladan ölüm’

TTB Pandemi Çalışma Grubu’ndan yazılımcı Güçlü Yaman’ın paylaştığı grafiklere göre, 14-20 Nisan haftasında yalnızca İstanbul’da, önceki 3 yılın ortalamasına göre bin 117 ‘fazladan ölüm’ meydana geldi. Mega kentte son hafta ölümler, önceki 5 yılın (2015-2019) ortalamasının yüzde 80 üzerine çıktı. Türkiye nüfusunun yüzde 55’inin yaşadığı 21 ilde de benzer bir durum söz konusu. Bu 21 ilde 14-20 Nisan haftasında meydana gelen ölümlerin toplam sayısı, önceki 3 yıl ortalamasının yüzde 58 üzerinde. Güçlü Yaman, “Bu sayıların Türkiye’ye projeksiyonu yapıldığında, 14-20 Nisan haftasında ülke genelinde günlük fazla ölüm ortalamasının 500 olduğunu görüyoruz. Aynı dönem açıklanan resmi Covid-19 günlük ortalama ölüm sayısı ise 308. Salgının yarattığı yıkım, resmi sayıların üzerinde” diyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir