Suriyeli muhaliflerden Çavuşoğlu’na reaksiyon: Esad ile anlaşmayacağız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 13. Büyükelçiler Konferansı’nın son gününde kapanış konuşması yaparak, gazetecilerin gündeme ait sorularını yanıtladı.

Mevlüt Çavuşoğlu, Belgrad’da düzenlenen Bağlantısızlar Toplantısı’nda Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad ile ayaküstü “kısa bir sohbet” gerçekleştirdiğini söyledi.

Çavuşoğlu, Suriye’deki muhalifler ve Şam hükümeti ortasında bir uzlaşının olması gerektiğini, aksi taktirde bir barışın sağlanamayacağını tabir etti.

Çavuşoğlu, “Muhalefetle Suriye’deki rejimi bizim bir halde anlaştırmamız lazım. Aksi takdirde kalıcı bir barış olmaz, bunu daima söylüyoruz” dedi.

ÇAVUŞOĞLU’NUN AÇIKLAMALARINI PROTESTO ETTİLER

Suriye’nin kuzeyindeki muhalifler, Bakan Çavuşoğlu’nun “Muhalefetle Suriye’deki rejimi bizim bir formda anlaştırmamız lazım” açıklamasına sert reaksiyon gösterdi.

Terör örgütü YPG/PKK‘dan kurtarılan alanlarda dün gece sokaklara inen muhalifler, Türkiye’ye yönelik hakaret ve küfür içeren protesto aksiyonlarında bulundular.

Muhalif göstericiler, bilhassa İdlib, Azez, Cerablus ve Afrin üzere bölgelerde protesto yürüyüşleri düzenledi. Göstericiler, sokaklarda asılı Türk bayraklarını yakarak, Türk anıtlarını da tahrip ettiler.

Bazı askeri ve siyasi muhalif temsilciler de Türkiye’ye yönelik protesto aksiyonlarını ve hakaretleri kınadı, lakin Çavuşoğlu’nun açıklamalarına reaksiyon göstererek protesto ettiler.

‘CİDDİYET VE HASSASİYETE DİKKAT EDİLMELİ’

Suriyeli askeri muhaliflerin siyasi ofis şefi olarak bilinen Mustafa Secari, protestoların, Çavuşoğlu’nun açıklamaları üzerine “beklenen bir tepki” olduğunu söyledi.

Secari, Çavuşoğlu’nun, Suriye halkının “duygularını ve hasasiyetini dikkate almayan” bir açıklama yaptığını ve açıklamalara “daha fazla itina ve dikkat gösterilmesi” gerektiğini savundu.

Secari, “Çavuşoğlu, terör örgütü FETÖ ya da PKK ile uzlaşmayı kabul eder mi? Mutlaka kabul etmez. Halkımız da bir milyon Suriye vatandaşını öldüren Beşar Esad ile uzlaşmayı kabul etmiyor” dedi.

Secari ayrıyeten, protestolar sırasında “bireysel olumsuz hareket ve davranışlardan çok üzgün olduklarını” belirterek, Türk halkından “içtenlikle özür dilediklerini” tabir etti.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA GELDİ

Dışişleri Bakanlığı’ndan da bahse ait bir açıklama geldi.

Dışişleri Bakanlığı, “Türkiye’nin, Suriye ihtilafının başından beri ülkedeki krize halkın legal beklentileri doğrultusunda tahlil bulunması için en çok gayret harcayan ülke olduğunu” lisana getirdi.

Bakanlık, “Türkiye, memleketler arası toplumun tüm paydaşlarıyla işbirliği içinde bu ihtilafa Suriye halkının beklentileri doğrultusunda kalıcı bir tahlil bulunmasına yönelik eforlara güçlü katkı sağlamaya devam edecektir. Suriye halkıyla dayanışmamız sürecektir” açıklamasında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.