Suriye askerleri Türkiye sonuna konuşlandı: Bayrak sallaya sallaya geldiler

Türkiye’nin son devirde gündeme getirdiği Suriye’ye yeni bir operasyon bölgede hareketlilik yaratmaya devam ediyor… Omurgasını terör örgütü PKK/PYD/YPG’ye dayandıran Suriye Demokratik Güçleri’ne takviye kararı alan Beşar Esad’ın askerleri bayrak sallaya sallaya Türkiye hududu yakınlarına konuşlandı.

Kaosun ve şiddetin on yılı aşkın bir müddettir devam ettiği Suriye’de hareketlilik sürüyor… Ankara’nın Suriye’nin kuzeyine bir askeri operasyon hazırlığı içinde olması terör örgütleriyle el ele yürüme kararı alan Suriye önderi Beşar Esad’ı harekete geçirdi.

İngiliz haber ajansı Reuters’ın servis ettiği fotoğraflarda Esad’a bağlı askerlerin Türkiye sonuna yakın noktalara konuşlandırıldığı görülüyor.

Omurgasını terör örgütü PKK/PYD/YPG’nin oluşturduğu ve sırtını ABD’ye yaslayan Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile işbirliği yapma kararı alan Esad’a bağlı askerler Türkiye hududunun yakınlarına konuşlandı. İngiliz haber ajansı Reuters, Suriyeli askerlerin ellerinde Suriye bayraklarıyla hududa yakın bölgeye konuşlandığını fotoğraflarla gözler önüne serdi.

Suriyeli askerlerin y anı sıra ağır silahların da gönderildiği belirtildi.

Suriye ordusundan Ali el-Nasır isimli bir yüzbaşı ise ABD merkezli haber ajansı Associated Press’e konuştu. Suriyeli asker, “Fırat’ın doğusunda konuşlandık ve burası Türkiye sonuna paralel” dedi. Yıllardır Esad idaresiyle karşı karşıya olan SDG, son devirde Türkiye’ye karşı paydaşlık yapma kararı almıştı.

ERDOĞAN, OPERASYON SİNYALİNİ TEKRARLADI

Öte yandan bölgede Rus helikopterlerinin de devriye gezdiği aktarıldı. Bu hafta İran’ın başşehri Tahran’da Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya önderi Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile görüşmüştü. Erdoğan bu görüşme sonrasında güvenlik tehdidi sebebiyle Suriye’ye bir operasyonun gündemde olduğunu vurgulamıştı.

Mayıs ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan, omurgasını terör örgütlerinin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’ni bölgeden uzaklaştırmak için yeni bir askeri operasyon yapılacağının sinyalini vermişti. Ankara, Türkiye-Suriye hududunda 30 kilometrelik bir inançlı bölge oluşturmayı ve Türkiye’deki Suriyeli mültecileri taşımayı planlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.