Salgından sonra online satışa yöneldiler

Türkiye’de birinci korona virüs olayının 11 Mart 2020 yılında görülmesi ile birlikte hayat koşulları büsbütün değişti. Vatandaşlar hem sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu hem de yeni korona virüs (Covid-19) salgınından ötürü alışverişlerin daha çok çevrim içi ortamda yapmaya başladı. Tüm Türkiye’de olduğu üzere Iğdır’da vatandaşlar da online satışa yöneldi. Bundan ötürü esnaf ve işletmeler de çağa ayak uydurmak için yazılım firmalarının yolunu tuttu. Salgından sonra yazılım firmalarına olan muhtaçlığı gören Öztürk Dülger Iğdır’da yazılım firması açtı. Iğdır’daki vatandaşlara hizmet veren Dülger Iğdırlıların online satışa yöneldiğini belirtti.

Dülger konuşmasında, “Pandemiden evvel internetten alışveriş yapan beşerler vardı, çoğalmıştı. İstatistikler de bunu söylüyordu. Pandemide beşerler mecburen meskene kapandı ve bir halde bunu öğrenmek zorunda kaldı. E-ticaret sitesinde ayakkabısını isteyen mi dersiniz yemek isteyen mi çok ilgi oluyor. Pandemiden sonra bu bizi uygun halde etkiledi. Pandemiden sonra zira e-ticaret isteği arttı.

Türkiye’de, dünyada olduğu üzere bu istek Iğdır’da da çok oldu. Bize gelip soranlar oluyor ben işletmemi E-ticarete nasıl dahil edebilirim. Kendim ürettiğim eserleri internette nasıl satabilirim. Bunun üzere eğitim verip sistemlerini kurup çalıştırdığımız müşterilerimiz öğrettiğimiz müşterilerimiz oldu. Beşerler randevu sistemini, online sistemini, bildirim sistemlerini çok merak ediyorlar. Artık dijital hayata ahenk sağlamaya başladılar. O denli olunca bizim işlerimiz daha da çoğalıyor. Ona nazaran bizde insanlara bilgi veriyoruz. Ona nazaran insanlara bunu öğretiyoruz. Zira ya dijitali öğreneceksiniz ya da geri kalacaksınız. Geri kalma lüksünüz yok. Onun bu işi öğrenmek zorunda kalıyorsunuz” dedi.

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.