Sadr yanlılarının şovlarında yaralananların sayısı 125’e yükseldi

Irak’ın başşehri Bağdat’ta Mukteda Sadr’ın liderliğindeki Sadr Hareketi yanlılarının düzenlediği şovlarda yaralı sayısının 125’e yükseldi.

Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran, Irak Sıhhat Bakanlığı şovlardaki yaralı sayısına ait açıklama yaptı.

“Sağlık Bakanlığına bağlı kurumlara getirilen yaralı sayısı 100’ü sivil, 25’i asker olmak üzere 125’e ulaştı” tabirine yer verilen açıklamada, yaralıların tedavisi için gerekli tüm tedbirlerin alındığı ve başka sıhhat hizmetlerinin sağlanması için bakanlığa bağlı kurumların seferber olmaya devam ettiği belirtildi.

Bakanlıktan sabah erken saatlerde yapılan açıklamada, başkentteki Yeşil Bölge’de göstericilerle güvenlik güçleri ortasında yaşanan çatışmalarda 60 kişinin yaralandığı bilgisi paylaşılmıştı.

Ne olmuştu?

Irak’ta Ekim 2021’de yapılan seçimlerden galip çıkan Şii siyasi ve dini önder Mukteda Sadr, hükümeti kuramayınca siyasetten çekilmişti. Sadr sonrası hükümet kurma işi rakibi olan Uyum Çerçevesi’ne geçmişti.

Koordinasyon Çerçevesi, 25 Temmuz’da başbakan adayı olarak eski Çalışma ve Toplumsal İşler Bakanı Muhammed Şiya Sudani’yi seçtiğini duyurmuştu.

Mukteda es-Sadr destekçileri, İran takviyeli Şii Uyum Çerçevesi’nin başbakan adayı Sudani’yi protesto etmek için bugün başşehri Bağdat’ta hükümet binaları ve yabancı ülke temsilciliklerinin bulunduğu Yeşil Bölge’yi basarak meclis binasına girmişti. Protestocular, meclis binasında süresiz oturma aksiyonu başlatmıştı.

Eylemciler 27 Temmuz’da da meclis binası basmış, Sadr’ın davetinin akabinde meclis binası ve Yeşil Bölge’den çekilmişti. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.