Sabıkalı bakanlığa güven yok

CHP’li Emir, grip aşısında süreci yönetemeyen, yurttaşlara beş maske bile dağıtamayan Sağlık Bakanlığı’nın Covid-19 aşısında da halka güven vermediğini söyledi.

Sabıkalı bakanlığa güven yok

HABER MERKEZİ

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Covid-19 aşısı ile ilgili “50 milyon dozluk anlaşma imzalandı” sözleri üzerine TBMM’ye yazılı soru önergesi sundu. Sözleşmenin detayları hakkında yanıt isteyen CHP’li vekil, şu ifadeleri kullandı: “Bu yıl salgın nedeniyle grip aşısına talebin artacağının bilinmesine rağmen Sağlık Bakanlığı, öngörüsüz davranarak hazırlıksız yakalandı. Benzer bir sürecin Covid-19 aşısında da yaşanabileceği düşünülmekte. Kaldı ki, ABD 700 milyon, Hindistan 500 milyon, İngiltere, Endonezya ve Brezilya gibi ülkeler şimdiden 100’er milyon dozluk anlaşma yaparken Biontech/Pfizer ve Moderna aşıları için de henüz herhangi bir sözleşme imzalanmamış olması, bu düşünceyi de desteklemekte.”

Çin’den alınacağı söylenen aşı ile ilgili Sağlık Bakanı’nın halkı aydınlatması gerektiğinin altını çizen Emir, şöyle devam etti: “Henüz Faz-3 çalışması tamamlanmamış olan Çin aşısının Türkiye’deki çalışma sonuçlarına ilişkin net bir bilgi verilmiyor. Faz-3 aşaması tamamlanmamış bir aşı için nihai anlaşma imzalayamazsınız, ama Sağlık Bakanı, nihai bir anlaşma yapılmış gibi bir algı yaratıyor. Tıpkı grip aşısında yaptıkları gibi halkı oyalama yoluna gittikleri çok açık. Grip aşısında ve test kitinde sabıkalı olan Sağlık Bakanlığı, bu sözleşmenin hangi yolla yapıldığını açıklamak zorunda. Grip aşısıyla ilgili sıkıntıların yaşandığı dönemde ‘başarılı bir süreç yürütülüyor’ algısı yaratmak için halktan bilgi kaçıran Sağlık Bakanlığı’nın, bu tavrından vazgeçerek toplumla sağlıklı bir iletişim kurma yoluna gitmesini bekliyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir