Rusya'nın sivilleri hedef almasına Ukrayna'dan tarihi yorum: Böylesini Nazi döneminde bile görmedik

Rusya’nın sivilleri hedef almasına Ukrayna’dan tarihi yorum: Böylesini Nazi döneminde bile görmedik

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’ya askeri operasyon düzenleme kararının ardından başlayan saldırıların ardından Ukrayna’da savaş başladı. İşgalin 2. gününe girilirken, Ukrayna’nın başkenti Kiev günün erken saatlerinde tekrardan füze saldırılarının hedefi oldu. Başkent sokaklarında patlama sesleri yankılanırken, Kiev sakinleri tekrardan kenti terk etmeye başladı.

“EN SON NAZİLER SALDIRDIĞINDA BÖYLE BİR ŞEY YAŞADIK”

Saldırılarda 137 kişinin hayatı kaybettiği, 300’den fazla insanın yaralandığı açıklandı. En son başkent Kiev’in buna benzer bir durumu 1941’de Nazi Almanya’sı saldırdığında yaşandığına dikkati çeken Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, “Ukrayna o şeytanı yendi ve bunu da yenecek. Putin’i durdurun. Rusya‘yı izole edin. Tüm ilişkileri kesin. Rusya‘yı her yerden atın.” değerlendirmelerinde bulundu.

Ukrayna, Rusya'nın sivilleri hedef almasını Nazi Almanya'sı dönemine benzetti

ROKET SALDIRISINDA 3 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Ukrayna İçişleri Bakanı Danışmanı Anton Geraşçenko de başkent Kiev’de Rusya‘nın askeri operasyonunda bazı konutlara roket düşmesi sonucu hasar aldığını belirtirken, 3 sivilin yaralandığı açıklanmıştı.

Ukrayna, Rusya'nın sivilleri hedef almasını Nazi Almanya'sı dönemine benzetti

NE OLMUŞTU?

Ukrayna’da 2014’teki Meydan olaylarının ardından, Batı yanlısı bir hükümet yönetime geldi ve Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ülkeden kaçtı. Rusya, Kırım’ı yasa dışı ilhak etti. Ukrayna’da Rus etnik kökene sahip nüfusun yoğun olarak yaşadığı Donetsk ve Luhansk bölgelerinde ayrılıkçılar sözde yönetimler ilan etti. Rusya‘nın desteklediği ayrılıkçı güçlerle Ukrayna ordusu arasında kanlı çatışmalar yaşandı. Batılı güçlerin Moskova nezdinde devreye girmesiyle 2014 ve 2015’te Minsk Anlaşmaları imzalandı. Ancak ateşkes ihlalleri sürdü. Şubat itibarıyla çatışmalarda yaklaşık 14 bin kişi hayatını kaybetti.

Rusya, 2021 sonlarında Ukrayna sınırında on binlerce asker konuşlandırmaya başlayarak dikkatleri üzerine çekti. ABD, Rusya‘nın işgale hazırlandığını yinelerken, Rusya bunu reddetti. Batılı ülkeler, Rusya’yı yaptırımlar uygulamakla tehdit ederken, Moskova yönetimi, Donbas’taki ayrılıkçı yönetimleri tanıdı ve 24 Şubat’ta Ukrayna topraklarına askeri harekat başlattı.

Ukrayna-Rusya savaşında 2. gün! Rus ordusu Kiev'e dayandı, bilanço gittikçe ağırlaşıyorUkrayna-Rusya savaşında 2. gün! Rus ordusu Kiev’e dayandı, bilanço gittikçe ağırlaşıyor Ukrayna'ya işgal başlatan Rusya'ya Avrupa Birliği darbesi! Finans ve enerji gibi alanlarda yeni yaptırımlar geliyorUkrayna’ya işgal başlatan Rusya’ya Avrupa Birliği darbesi! Finans ve enerji gibi alanlarda yeni yaptırımlar geliyor Ukrayna lideri Zelenski'den dünya liderlerine sitem: Yalnız bırakıldık, herkes korkuyorUkrayna lideri Zelenski’den dünya liderlerine sitem: Yalnız bırakıldık, herkes korkuyor Boğazlar Rusya'ya kapatılacak mı? Türkiye'den Ukrayna'nın talebine yanıtBoğazlar Rusya’ya kapatılacak mı? Türkiye’den Ukrayna’nın talebine yanıt Rusya'nın sivilleri hedef almasına Ukrayna'dan tarihi yorum: Böylesini Nazi döneminde bile görmedik

AA / Talha Yavuz – Dünya

Almanya, Roket, Rusya, Kiev, Politika, Dünya, HaberlerBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.