Rusya’dan ‘ABD, Ukrayna’daki savaşa direkt müdahil’ açıklaması

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Konaşenkov, Rus ordusunun Ukrayna’da savaştaki faaliyetleri ve ABD’nin aksiyonları konusunda açıklamada bulundu.

Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü (GUR) Lider Yardımcısı Vasim Skibitskiy’nin, “HIMARS topçu roket sistemleriyle hücum öncesi maksatların, ABD ve Ukrayna istihbarat temsilcileri ortasında istişare edildiği” yönünde yaptığı açıklamaya dikkati çeken Konaşenkov, şu formda konuştu:

“Tüm bunlar, Beyaz Saray ve Pentagon’un açıklamalarının tersine, Washington’un Ukrayna’daki çatışmalara direkt müdahil olduğunu kanıtlıyor. ABD Lideri Joe Biden idaresi, Kiev için onayladığı Donbas yerleşim ünitelerinde ve öteki bölgelerde sivillerin vefatıyla sonuçlanan sivil altyapılara yönelik düzenlenen füzeli akınlardan direkt sorumludur.”

Ukrayna’nın Olenivka yerleşimindeki cezaevine yönelik füzeli akının geçen hafta düzenlendiğini anımsatan Konaşenkov, kelam konusu akın sonucu esir Ukraynalı askerlerden 50’sinin hayatını kaybettiğine, 73’ünün de yaralandığına dikkati çekti.

Konaşenkov, “Olenivika’daki katliam ve Ukrayna’da işlenen öteki cürümlerin sorumlusu Zelenski ile Biden yönetimidir” sözünü kullandı.

“UKRAYNA’DA 250’YE YAKIN YABANCI PARALI SAVAŞÇI YOK EDİLDİ”

Ukrayna’nın Donetsk bölgesinde Ukrayna ordusunun 54. Mekanize Tugayı’nın askeri durumlarına yönelik taarruzda 50’den fazla askerin etkisiz hale getirildiğini belirten Konaşenkov, “Mıkolayiv kentinin yakınlarında Ukrayna’nın ‘Yabancı Lejyonunun süreksiz durumlarına yönelik yüksek hassasiyetli silahla atak düzenlendi. 250’ye yakın yabancı paralı savaşçı ve 20’yi aşkın askeri teçhizat yok edildi” dedi.

Harkiv bölgesinde Ukrayna ordusunun 92. Mekanize Tugayı’na ilişkin yaklaşık 500 asker, Artyomovsk bölgesinde de 58. Motorlu Piyade Tugayı’nın 130 askerinin vurulduğunu söz eden Konaşenkov, Rus ordusunun Ukrayna’daki askeri ögelere yönelik taarruzlara devam ettiğini ve son 24 saatte Ukrayna ordusuna ilişkin 5 idare merkezi ile 7 mühimmat deposunun imha edildiğini aktardı.

Konaşenkov, son 24 saatte Ukrayna güçlerine ilişkin 5 insansız hava aracının düşürüldüğü bilgisini paylaşarak, “Bugüne kadar Ukrayna’ya ilişkin 261 uçak, 145 helikopter, 1664 insansız hava aracı, 361 hava savunma füze sistemi, 4 bin 225 tank ve zırhlı araç, 782 çok namlulu roketatar, 3 bin 240 obüs ve havan topu, 4 bin 655 özel askeri araç imha edildi” sözünü kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.