Rusya ve Ukrayna'nın askeri güçleri karşılaştırıldı! İki ordu arasında dağlar kadar fark var

Rusya ve Ukrayna’nın askeri güçleri karşılaştırıldı! İki ordu arasında dağlar kadar fark var

Rusya‘nın Ukrayna‘ya yönelik başlattığı özel askeri operasyonun ardından, iki ülkenin askeri kapasiteleri gündeme geldi. Askeri analistler yaptıkları derleme sonucunda Ukrayna ordusunun 2014’e kıyasla daha güçlü ve hazırlıklı olduğu görüşünde birleşirken, Rus birliklerinin ise geniş envanter kapasitesine dikkat çekti.

ASKERİ HARCAMALARDA RUSYA, UKRAYNA’YI KATLADI

Hem hava hem de kara kuvvetleri olarak Ukrayna’dan açık ara üstün olan Rus birliklerinde 850 bin aktif askeri personel bulunurken bu sayı Ukrayna tarafında 250 bin aktif askeri personel olarak belirlendi. Ukrayna’nın askeri harcamalarının gayrisafi yurt içi hasılasına oranı 2021’de 5,9 milyar dolarla yüzde 4,1 seviyesinde gerçekleşti. Rusya‘nın ise ordusu için yaptığı harcamaların 2021’de gayrisafi yurt içi hasılasına oranı 61,7 milyar dolarla yüzde 4,3 seviyesindeydi.

Rusya, Ukrayna'da askeri operasyon başlatırken iki tarafın askeri güçleri belli oldu!

RUSYA HEM HAVADA HEM DE KARADA AÇIK ARA ÜSTÜN

Rus ordusunun, 850 bin aktif askeri personeli, 250 bin rezerv personeli ve 200 bin de paramiliter kuvveti bulunurken, Ukrayna ordusunun 250 bin aktif askeri personeli, 250 bin rezerv personeli ve 50 bin de paramiliter kuvveti var. Kara kuvvetleri anlamında da Rusya 12 bin 420 tank, 30 bin 122 zırhlı araç, 6 bin 574 kundağı motorlu topçu, 7 bin 571 çekili topçu ve 3 bin 391 mobil roketatar ile Ukrayna’ya karşı üstünlüğe sahip. Ukrayna ise 2 bin 596 tank, 12 bin 303 zırhlı araca sahip.

Rusya, Ukrayna'da askeri operasyon başlatırken iki tarafın askeri güçleri belli oldu

SAYILARLA İKİ ÜLKENİN HAVA VE DENİZ ARAÇLARI

Rus hava kuvvetlerinde 772 savaş uçağı, 739 saldırı uçağı ve 2 binden fazla helikopter bulunurken, Ukrayna’ya ait 69 savaş uçağı, 29 saldırı uçağı ve yaklaşık 60 helikopter var. Rusya, 1 uçak gemisi, 15 muhrip, 70 denizaltı ve 11 fırkateynle, muhrip veya denizaltısı bulunmayan, sadece bir firkateyne sahip Ukrayna’ya karşı bu alanda da üstünlük kuruyor.

Rus yetkililerin vurguladığı önemli bir unsur da sahip oldukları nükleer başlık sayıları. Rus nükleer cephaneliğinde, 1600 adedi balistik füze ve stratejik bombardıman uçaklarına yerleştirilmek üzere 4 bin 490 savaş başlığı olduğu tahmin ediliyor.

Putin emri verdi, 04:50'de ateş başladı! İşte Rusya'nın Ukrayna'da hedef aldığı kentlerPutin emri verdi, 04:50’de ateş başladı! İşte Rusya’nın Ukrayna’da hedef aldığı kentler Savaş ihtimali tüm planı bozdu! Rusya'nın elindeki dev organizasyon Türkiye'ye veriliyorSavaş ihtimali tüm planı bozdu! Rusya’nın elindeki dev organizasyon Türkiye’ye veriliyor

AA / Emre Gürkan Abay – Dünya

Ukrayna, Rusya, Savaş, Rus, Politika, Dünya, Güncel, HaberlerBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.