RTÜK Başkanı sınırları belirledi: Ordu konusunda ifade özgürlüğü olmaz

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, CHP’li Ali Mahir Başarır’ın eleştirileri üzerine Habertürk’e verilen cezayla ilgili yaptığı açıklamada, “Bağımsızlığımız ve egemenliğimizin güvencesi olan ordumuza uzatılan dil kesinlikle ifade özgürlüğünün bir parçası olamaz, zaten böyle bir konuda ifade özgürlüğünden de bahsedilemez” dedi.

RTÜK Başkanı sınırları belirledi: Ordu konusunda ifade özgürlüğü olmaz

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, CHP Mersin Milletvekili Mahir Başarır’ın sözleri nedeniyle Habertürk kanalına verilen cezayla ilgili açıklama yaptı.

Açıklamasını Twitter hesabından paylaşan Şahin, başkanlığını yürüttüğü Üst Kurul’un 2 Aralık’taki toplantısında bir izleme uzmanının raporunu gündemine alarak yayına ilişkin kararını verdiğini ve gerekçesinin kamuoyuna açıklandığını anımsattı.

İki gündür RTÜK’ü ve şahsını hedefe koyan tartışmaları dikkatle ve ibretle izlediğini ifade eden Şahin, “Üzülerek görüyorum ki kahraman ordumuza yapılan hakareti konuşan yok. Bir kişi, herkesin izleyebileceği bir yayında Türk Silahlı Kuvvetlerine söylemekten imtina ettiğim şekilde dil uzatıyor, yayının sorumlusu ise adeta izlemekle yetiniyor. Sıfatı ne olursa olsun hiç kimsenin bir yayında ordumuza hakaret etmeye hakkı yoktur. Verilen ceza haber kanalının geneliyle ilgili değil, söz konusu ismin beyanlarının yer aldığı programa ilişkindir” değerlendirmesinde bulundu.

‘RTÜK ÜYELERİ GÖREVİNİ HAKKIYLA YERİNE GETİRİYOR’

Şahin, “RTÜK üyeleri ve çalışanlarının kanunun verdiği yetkiyle görevlerini yerine getirdiklerini”, “özveriyle görev yapan Üst Kurul uzmanlarını diline dolayarak haksızlık edenlerin, çalışma arkadaşlarının kişilik haklarına saldırdığını” öne sürdü.

RTÜK’ün hiçbir yayın kuruluşuna ‘hasım olmadığını’ iddia eden Şahin, ifade özgürlüğünün de ‘sınırını’ çizerek şu ifadeleri kullandı:

“Bağımsızlığımız ve egemenliğimizin güvencesi olan ordumuza uzatılan dil kesinlikle ifade özgürlüğünün bir parçası olamaz, zaten böyle bir konuda ifade özgürlüğünden de bahsedilemez. Yayın kuruluşunun ekranlarına çıkan seçme isimlere sormak istediğim bir soru ise Türk ordusuna olmadık hakaret eden programı ve hakaret sahibini ne zaman kınayacaklarıdır? Keşke RTÜK aleyhine yapılan bu planlı yayınlar, kahraman askerlerimize hakaret edilirken de yapılabilseydi. RTÜK olarak halkımızın göz bebeği olan ordumuz başta olmak üzere milli ve manevi değerlerimizi korumaya devam edeceğiz.”

YAYIN DURDURMA VE PARA CEZASI VERİLMİŞTİ

Şahin’in başkanı olduğu RTÜK, CHP’li Ali Mahir Başarır’ın Tank-Palet fabrikasının Katarlılara satılmasıyla ilgili eleştirileri nedeniyle, Habertürk televizyonuna 5 kez program durdurma ve en üst sınırdan idari para cezası vermişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir