Rize Valisi Kemal Çeber, çay dönemi açılışında çay hasadı yaptı

Rize Valisi Kemal Çeber, pandemiden kalan gelenek olan ‘herkesin kendi çayını kendi toplaması’ uygulamasının yeni dönemde da devam etmesini dilek ettiklerini söyledi.

Vali Kemal Çeber,  sözlerini kullandı.

“Her türlü önlemimizi aldık”

Çay fabrikaları yahut çay tarım yerlerinde kaçak personel çalıştırılmaması için gerekli önlemlerin alındığını ve kontrollerin süreceğini belirten Çeber, “Çay dönemi bir anda buranın nüfusunun bir anda arttığı, bütün tatilcilerin, izincilerin geldiği, birebir vakitte turizm döneminin da kesiştiği bir dönemdir. Üreticilerimizi hem uyarıyoruz, çok fazla da yazdığımız ceza ve isimli süreçler var. Aslında yapmak zorunda kalmamayı biz de ümit ediyoruz. Biz o manada da güvenlik olarak her türlü önlemimizi aldık. Aslında yasal olarak devletimizin bu mevzuda yaptığı mevzuat ve düzenlemeleri kaçak emekçi çalıştırmaya gerek duymayacak kadar insanların elini genişletiyor. İnşallah bu yıl hiç kimsenin buna gerek duymayacağını temenni ediyoruz. Biz her türlü önlemimizi de aldık” dedi.

“Yaş ve kuru çay artırımı vatandaşlarımız tarafından olumlu karşılandı”

Yaş çaya açıklanan artırımın da kuru çaya yapılan artırımın da Rizeli çay müstahsilleri tarafından olumlu karşılandığının altını çizen Çeber, “Açıklanan yaş çay artırımının da, kuru çaya yapılan artırımın da vatandaşlarımız tarafından olumlu karşılandığını söyleyebilirim. Bu manada da Sayın Cumhurbaşkanımıza tüm üreticiler isminde teşekkür ediyorum” formunda konuştu.

“Herkes çaya bir an evvel başlayabilir”

ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim ise çayın erken toplanmasının kaliteli çay üretimi için kıymetli olduğuna dikkat çekerek, “2022 yılı yaş çay kampanyamızın Doğu Karadeniz’e iyi uğurlu olmasını diliyorum. Çay şu anda toplanacak kıvamda. Herkes çaya bir an evvel başlayabilir. Alınan çaydan da çöp çıkmadan sağlıklı, kaliteli eser elde etme talihimiz olacak. Ayrıyeten bez sayımızı çoğaltmadan, az bezle çok kilo gelecek çay var şu anda. Kartlaşarak, bekleterek çayın tartısının artmasına bir yarar olmayacağını, yalnızca hamaliyesinin olacağının bilinmesi lazım” açıklamasında bulundu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.