Okmeydanı tehditlerden korkmuyor, hakkı olandan vazgeçmiyor

Okmeydanı Fetihtepe’de yurttaşlar kentsel dönüşüm mağduriyeti yaşıyor. Evlerinden çıkmaları için AKP’li şahısların silahlı tehdidiyle karşı karşıya kalan yurttaşlar “Hakkımızdan vazgeçmeyeceğiz” diyor.

Okmeydanı tehditlerden korkmuyor, hakkı olandan vazgeçmiyor

Saime Aslan – Necla Türkeli – Bekir Çek – Şenel Kartal

Yaren ÇOLAK

İstanbul Okmeydanı’nda bulunan Fetihtepe Mahallesi’nde kentsel dönüşüm projesine karşı çıkan yurttaşlar zor günler yaşıyor. Bunun sorumlusu ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile AKP’li Beyoğlu Belediyesi. Mahallelinin taleplerini karşılamayan, hakkı olanı vermeyen, hatta borçlanmasına neden olan dönüşümü reddeden yurttaşlar, baskı ve tehditlerle karşılaşıyor.

“Rantsal değil kentsel dönüşüm istiyoruz” diyen mahalleli ‘ikna’ adı altında AKP’li oldukları ortaya çıkan silahlı şahıslar tarafından tehdit ediliyor. Ancak tüm bunlara rağmen doğup büyüdükleri mahallelerinin ranta kurban edilmesine izin vermeyeceklerini vurgulayan yurttaşlar mücadeleye devam edeceklerini belirterek, “Hakkımızı alacağız, bu böyle biline” diyor.

HAKKIMIZI ALACAĞIZ

Çocuklarını bu mahallede büyüttüğünü belirten 88 yaşındaki Saime Aslan, “Ben bu yerin borçlarını öderken ne çileler çektim. Omuzlarımda su taşıdım. Çocuklarıma öyle baktım. Babaları 5 kat yere bir bardak çay satıyordu. Öyle çalışarak bu yerleri yaptık. Borçları ödedik tapumuzu aldık. İstediğimizi verirlerse yaparlar vermezlerse ben yerimi vermem” ifadelerini kullanıyor. 386 metrekare arsalarına karşılık yalnızca bir daire verildiğini aktaran Aslan: “Ben çocuklarımın her birine bir daire istiyorum. Onlar ise bu koca yere yalnızca bir daire veriyor. Ben bunu kabul eder miyim? Benim çocuklarım kirada. Hiç olmazsa bir daire düşsün çocuklarıma.” Sözü, Aslan’ın kızı Necla Türkeli alıyor: “64 senesinde almış babam burayı. Annemin her taşın altında emeği var. Şimdi de onun mücadelesini veriyoruz. Belediye bizi terörist olarak görüyor. Görsün. Kesinlikle de vermeyeceğiz. Bu böyle biline. Hakkımızı alacağız.”

VERİLEN SÖZLER TUTULMADI

İşsizlikle mücadele eden Bekir Çek ise mahalleliden istenen yüklü miktardaki paralara dikkat çekerek “Öbür tarafa gidersem borçlu giderim” diyor ve ekliyor: “Bir evim var. Kentsel dönüşüm soktular ancak bu rantsal dönüşüm. Size bir ücret çıkarıyoruz diyorlar. Bu ücrette 250 bin TL. Benim bunu ödeyecek ne kudretim ne de işim var.”

Doğma büyüme Fetihtepeli olduğunu kaydeden Şenel Kartal ise “Daha önce kentsel dönüşüm çalışmalarında mahalleliye dükkana dükkan, eve ev verileceği ve kimsenin cebinden para çıkmayacağı söylenmişti. Ancak Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum mahallemize gelerek, dairelerimize bir fiyat biçileceğini daha lüks daireler yapılacağını ve bunun üstünden bir para ödenmesi gerektiğini söyledi. Mahalleli de o gün bir anda toplantıyı terk edip bu parayı biz ödeyemeyiz dedi. Ancak tüm bunlara rağmen bölgede bir kentsel dönüşüm bürosu oluşturuldu” şeklinde konuşuyor.

ORTADA BİR PROJE YOK

Şenel Kartal, “Bu kentsel dönüşüm bürosuna insanlar teker teker çağrılıyor. Ben buralara ‘ikna’ odaları diyorum. Muvafakatname imzalatılmaya çalışıyor. Ortada bir proje de yok. 170-250 bin TL bir borçlanmadan söz ediliyor insanlara. Bunun da 20 yılda ödeneceği söyleniyor. Burada bizlerden istenen paralar afaki. Kısa bir süre içerisinde de dernekleşeceğiz” ifadelerini kullanıyor.

Mahallelinin tehdit edildiğini belirten Şenel Kartal son olarak sözlerini şöyle noktalıyor: “Birkaç haftadır burada AKP’nin encümenleri dolanıyor. Geçen günde bir grup geziyordu. İkna etmeye çalışıyordu. İnsanlar istemiyorum deyince de tartışma çıktı. Yukarıdan bir grup geldi. Ve şahıslar biz tartışmayı ayırmaya taşırken bize silah çektiler. İstedikleri kadar inkâr esinler şahıslardan biri AKP il başkanının yanında dolaşan birisi. Diğeri de yine kendi teşkilatlarından. Okmeydanı hakkını istiyor. Sonuna kadar da almak için uğraşacak. Rantsal değil kentsel dönüşümün yanındayız.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir