Meslek liselerinin kapısına kilit vuruldu

Meslek liselerinin kapısına kilit vuruldu

‘İş garantili’ denilerek sunulan meslek liselerinde de sonuç fiyasko oldu. Mezunların yüzde 47’si işsiz kaldı. Öğrenci sayısı 432 bin azaldı. 6 yılda kapısına kilit vurulan meslek lisesi sayısı ise 1887. YKS’de başarısız olan öğrenci sayısı da artıyor.

EĞİTİM 10.03.2022 08:15

Meslek liselerinin kapısına kilit vuruldu

Abone Ol google-news

Mustafa KÖMÜŞ

Öğrencileri teşvik etmek için sayısız kampanya yürütülen, iş garantili diye sunulan meslek liseleri her geçen gün eriyor. Plansızlık, kalitesiz eğitim meslek lisesi mezunlarının istihdam edilme oranlarını düşürdü. Mezunların sadece yüzde 53’ü iş bulabildi.

CHP Bilim Platformu’ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Fethi Açıkel konuya ilişkin bir rapor hazırladı. Raporda “AKP iktidarı boyunca hamasete alet edilen ancak ciddi anlamda yatırım yapılmayan mesleki ve teknik liseler tercih edilmekten uzaklaşmış ve kapanan okul sayısında artış görülmüştür” denildi.

YKS BAŞARISI GİDEREK DÜŞÜYOR

Son 6 yılda bin 887 mesleki ve teknik okulun kapandığı belirtilen raporda “Bu kurumlarda eğitim gören öğrenci sayısı ise 432 bin azaldı. Bu Mesleki eğitimde çok ciddi bir stratejik planlama zafiyetinin egemen olduğunun göstergesidir” denildi. Meslek lisesi mezunlarının üniversiteye girişteki başarısının da ciddi biçimde düştüğü kaydedilen raporda şu bilgilere yer verildi: “2020 yılında, meslek lisesi çıkışlı yaklaşık 1,2 milyon öğrencimiz üniversite sınavına girmişken bu öğrencilerden sadece 102 bin öğrenci örgün bir lisans programına yerleşebilmiş. Önlisans ve açıköğretim programları ile birlikte bu oran ancak yüzde 30’u bulabilmekte. Yani sınava giren 850 bine yakın meslek lisesi çıkışlı öğrenci hiçbir yükseköğretim programına yerleşememiş. 2015 yılında mesleki ve teknik eğitimdeki gençlerin yüzde 45’i bir yükseköğretim kurumuna yerleşebiliyorken bu oranın 2020 yılında yüzde 30’lar seviyesine kadar düşmesi, meslek liselerinden mezun olan gençler için yükseköğretime geçişin giderek daha zorlaştığını ve yaşanan sorunların derinleştiğini göstermekte.”

CHP’li Açıkel’in raporunda dikkat çekilenler şöyle:

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, mesleki eğitimdeki başarısız tablo için 28 Şubat dönemini ve katsayı uygulamasını mazeret gösterdi.

Geçen 25 yılın 20 yılında AKP tek başına iktidardaydı. Dünya standartlarının gerisinde kalınmasının ve mesleki eğitimdeki gerilemenin temel nedeni AKP’nin mesleki eğitim ve vasıflı işgücü istihdamı arasındaki bağın kopmasına neden olan eğitim politikaları.

‘Asrın Projesi’ olarak sunulan ancak bir iflas projesine dönüşen Fatih Projesi gibi, AKP iktidarının mesleki eğitim için bugüne kadar yaptığı tüm çalışmalar başarısızlıkla sonuçlandı. Fatih Projesi için harcanan en az 3,5 milyar TL’lik kaynak, mesleki eğitim ve meslek lisesi mezunlarının istihdamı için harcanabilirdi.
Son dört yılda mesleki ve teknik eğitim mezunu 1 milyon 900 binden fazla öğrencinin istihdam oranı sadece yüzde 53. Resmi verilere yansıyan krizin yarattığı rahatsızlığın farkında olan iktidar, ancak 20 yılın sonunda konunun önemini kısmen kavradı.

meslek-liselerinin-kapisina-kilit-vuruldu-989694-1.

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.