Meryem Ana Panayırı da ‘şikayetler’ üzerine iptal edildi

Balıkesir Burhaniye Kaymakamlığı’nın, 17-21 Ağustos 2022 tarihlerinde yapılması planlanan Zeytinli Rock Festivali’ni yasaklamasına reaksiyonlar sürerken, her yıl 15 Ağustos’ta Gökçeada’da düzenlenen Meryem Ana Panayırı’nın ‘şikâyet’ üzerine iptal edildiği duyuruldu.

Gökçeada’da her yıl 15 Ağustos’ta dünyanın her yerinden on binlerce şahsa mesken sahipliği yapan panayırın tertibini bu yıl İmroz Eğitim ve Kültür Derneği üstlendi.

‘Şikayetler’ nedeniyle iptal edildi

toplumsal.com.tr’den Serdar Nâzım Ulu’nun haberine nazaran muhtarlık, dernek idaresi, üyeleri ve gönüllülerin ortaklaşa tertibiyle düzenlenen panayır, Tepeköy’deki kabristanın önündeki büyük meydanda yapılacaktı.

Derneğin elde edeceği gelir eğitim-öğretim faaliyetleri ve Tepeköy’ün muhtaçlıkları için kullanılacak olan panayırda bu yıl klasik dans takımı eşliğinde Petros İmvrios, Lambros Kafkulas ve Troia Trio sahne alacaktı.

Ancak İmroz Eğitim Kültür Derneği, Tepeköy Muhtarlığı’nın onayı ve Gökçeada Kaymakamlığı’nın müsaadesi alınarak organize edilen panayırla ilgili yetkili makamlara ‘şikayetlerin’ yapıldığını, bu ortamda organize edilmesinin mümkün olmadığını ve iptal edildiğini duyurdu.

‘Amaç klâsik haline döndürmekti’

İmroz Eğitim ve Kültür Derneği’nin açıklaması şöyle:

Geleneksel 15 Ağustos Meryem Ana Panayırı’nı bu sene İmroz Eğitim Kültür Derneği olarak üstlenmeye ve elde edilecek geliri Okullarımız ile Tepeköy Muhtarlığı’na bırakmak üzere yola çıktık. En önemli hedeflerimizden biri, günün dini manası vesilesiyle yüzyıllardır yapılan kutlamayı tekrar klâsik haline döndürebilmek ve bir ortada eğlenme kültürüne katkı sağlayacak bu panayırdan elde edilecek geliri de eğitim tahsil faaliyetleri ile Tepeköy’ün muhtaçlıkları için kullanmaktı.

Bu hedefle çıktığımız ve Tepeköy Muhtarlığı’nın onayı sonrası Gökçeada Kaymakamlığı’ndan müsaade alarak tüm hazırlığını yaptığımız Panayır tertibi hakkında çeşitli şikayetler yapıldığını üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz. Yüzyıllardır imece olarak süregelen panayırımızın ticari bir faaliyete dönüştürülmeye çalışılmasına karşı olduğumuzu söz etme muhtaçlığını hissediyoruz.

Bu seneye mahsus gecikmeli olarak tertibini üstlendiğimiz panayırımızı bu koşullar altında gerçekleştiremeyeceğimiz kanaatine varmış bulunmaktayız. Lakin üstte belirttiğimiz gayelerle ve yüzyıllardır müddet gelen ticari dertlerden uzak klasikleşmiş haliyle bu panayırı bundan sonraki yıllarda gerçekleştirmek için istekli olduğumuzu kamuoyuna hürmetle duyururuz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.