KYK faizleri silinecek mi? KYK borcu nasıl hesaplanır? KYK geri ödemesi ne vakit başlar?

Türkiye İstatistik Kurumu‘nun (TÜİK) Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi’ne (Yİ-ÜFE) nazaran hesaplanan KYK borçlarındaki fahiş artışlar, toplumsal medyada gündem oldu. Muhalefetin de yansısıyla Türkiye gündemine oturan KYK borçları için milyonlarca genç, faizlerin silinmesini bekliyor. Pekala, KYK borçlarından faiz silinecek mi? KYK geri ödemesi ne vakit? KYK borcu nasıl hesaplanır? İşte tüm merak edilenler…

KYK KREDİ BORCU NASIL ÖĞRENİLİR?

Borç ve taksitlerinizi Kurumun www.kyk.gov.tr internet adresindeki “Öğrenim / Katkı Kredisi Geri Borç Sorgulama “nden sorgulamak yahut 444 1961 nolu davet merkezinden Kredi Dairesi Başkanlığı Bilgilendirme Servisini aramak suretiyle öğrenebilirsiniz.

KYK KREDİ GERİ ÖDEMESİ NE VAKİT BAŞLAR?

Öğrenim ve/veya katkı kredisi alan öğrenciler, kredi alma kademesinde düzenledikleri “Burs/Kredi Taahhütnamesi“nde borçlarını tebligat beklemeksizin olağan tahsil müddetlerinin bitiminden itibaren iki yıl sonraki aydan başlayarak kredi aldıkları müddet kadar aylık taksitler halinde ödeyeceklerini taahhüt etmektedir.

KYK KREDİ BORCUNA NE VAKİT FAİZ İŞLER?

Öğrencilerin, aldıkları krediyi mezun olduktan sonra iki yıl içinde ödemesi gerekiyor. Ödenmezse, aldıkları kredi ölçüsü evvel ÜFE oranında artırılıyor. İki yıldan sonra ödenmeyen borçlara ayrıyeten aylık yüzde 1.4 oranında gecikme artırımı uygulanıyor.

KYK BURS GERİ ÖDEMESİ NE KADAR?

Taksitle ödeme durumunda yapılandırılmış borçlara 6 taksitte 12 ayda yapılacak ödemelere 1,09 oranında, 9 taksitte 18 aylık ödemelerde 1,135 oranında, 12 taksitte 24 aylık ödemelerde 1,18 oranında, 18 taksitte 36 aylık ödemede de 1,27 oranında katsayılar uygulanarak tahsilat gerçekleştirilecek.

KYK KREDİ FAİZİ VAR MI?

KYK tarafından sağlanan kredilere faiz uygulanmaktadır. Faiz oranı ise Türkiye İstatistik Kurumunun Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi’ne nazaran belirlenmektedir. Kredi alan öğrenciden alınacak toplam faiz kredi ölçüsünün üç katını geçmez.

ÖĞRENİM KREDİSİ BORÇ ERTELEME NASIL OLUR?

Borç erteleme talebinde bulunmak isteyen öğrenciler, www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden TC Kimlik Numarası ve e-devlet şifresi ile müracaat yapabileceklerdir. Ayrıyeten müracaat sonuçları da e-devlet kapısı üzerinden öğrenilebilecektir.

KYK BORÇLARININ FAİZİ SİLİNECEK Mİ?

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, KYK borçlarına dair son gelişmeleri şu sözlerle aktardı: 

Çalışmalarımız hazır. Birinci kabine toplantısı sonrası Sayın Cumhurbaşkanı’mız etraflıca bu mevzuyu gençlerimizle ve kamuoyuyla paylaşacak. Türkiye’nin kredi uygulaması, burs uygulaması ve yurt alt yapısı, dünyanın en güçlüsü. En geniş kredi ve burs alt yapısı ülkemizde.”

Kasapoğlu’nun yaptığı açıklama sonrasında gözler, Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısına çevrildi. Milyonlarca genç, alınan kabine kararlarını toplantı sonrasında canlı yayında açıklayacak olan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın konuşmasını bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.