Kural tanımaz Cengiz!

Kural tanımaz Cengiz!

Haber Merkezi

Dünyada koruma altında bulunan 200 vadiden biri olan Rize İkizdere’deki İşkencidere Vadisi’ne, taşocağı açmak için girmek isteyen Cengiz İnşaat’ın personeli, nöbet tutan yurttaşların üzerine dozer sürdü.

Cengiz İnşaat’ın açmayı planladığı ve 16 milyon tona yakın taşın alınacağı bazalt ocağı projesine yöre sakinlerinin tepkileri sürüyor. Yeşil vadinin doğal güzelliğinin yok olacağını ve köylerinin ellerinden gideceğini savunan yurttaşlar projeye karşı. Yöre sakinleri, İyidere’de deniz doldurularak yapılacak Lojistik Liman projesi için planlanan taş ocağının doğaya zarar vermeyecek başka bir alanda açılmasını istiyor.

Vadide taşocağı için harekete geçen Cengiz İnşaat’ın iş makineleri, Jandarma desteğiyle vadiye girdi. İş makinesinin önüne çıkan yöre halkı, yolu kesmeye çalıştı. Ancak jandarma ve polis yurttaşlara müdahale etti. Jandarma yolu kapatan köylüleri kenara çekmeye çalışırken bazı köylüler dozerin önünü kesti. Dozerin sürücüsü ise durmayarak aracı, köylünün üstüne sürdü. Bu anlar yurttaşlardan tarafından kaydedilirken, bir köylü “Ezsin beni” diye seslendi. Jandarma iş makinesinin önünü kesen köylüyü de kenara alınca dozer vadiye girdi. Güvenlik güçleri ise barikat kurarak vadiyi hem araç hem de yaya trafiğine kapattı.

HALK ‘DUR’ DEDİ

İşkencidere Vadisi’ne giren iş makinesinin çalışma yaptığı alana orman içinden ulaşan köylüler, daha sonra ateş yakıp oturma eylemine başladı. Köylüler oturma eylemi yaparken iş makinesinin çalışmasını durdurduğu bildirildi.

‘TAŞ VERMEYECEĞİZ’

Yöre sakinlerinden Yüksel Baş, “Bizim çay bahçelerimiz yaşam alanlarımız hep burada. Çaylık alanlarımız var, arılarımız var, su kaynağımız var. Bütün gelirimiz buradan. Taşocağı olursa biz mahvoluruz” dedi. Ayşe Baş ise “Malımızı korumak için buradayız. Gece gündüz burada nöbet tutacağız. Biz buradan yol vermeyeceğiz, mal vermeyeceğiz, taş vermeyeceğiz. Onlar bezecek, biz bezmeyeceğiz” ifadelerini kullandı. Mücadeleden vazgeçmeyeceklerini anlatan Dursun Baş da “Ormanı katlederek liman dolgusu yapılmaz” şeklinde konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir